رد کردن لینک ها

10برابر شدن تولید پلاستیک های زیستی در شش سال آینده

ظرفیت تولید PHA ها در شش سال آینده 10برابر خواهد شد.

10برابر شدن تولید PHA ها

گزارش جدید بازار که به‌طور مشترک توسط سازمان جهانیPHA  و موسسه nova-Institute با عنوان «تقلید از طبیعت‌-‌چشم‌انداز صنعت PHA» منتشر شده است، نشان می‌دهد ظرفیت تولید برای خانواده پلاستیک‌های زیستی PHA تنها در شش سال، 10برابر افزایش خواهد یافت.

10برابر شدن تولید PHA ها

 PHA  ‌(پلی‌هیدروکسی‌آلکانوات‌)‌های طبیعی دسته‌ای از مواد هستند که بیش از میلیون‌ها سال است که در طبیعت وجود دارند. این مواد مشابه سایر مواد‌طبیعی مانند سلولز، پروتئین و نشاسته، هم دارای پایه‌زیستی و هم زیست‌تخریب‌پذیر هستند. ‌PHAهای طبیعی توسط انواع گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها از طریق تخمیر باکتریایی تولید می‌شوند. خانواده PHA به‌دلیل عملکرد بالا، زیست‌سازگاری، تجزیه‌پذیری زیستی و اعتبار سبز، امکان گسترش زیادی دارد و طیف وسیعی از کاربردهای بازار را در خود جای می‌دهد، زیرا طیف گسترده‌ای از پلیمرهای مختلف را می‌توان به کمک آن، تولید و ترکیب کرد. پتانسیل‌PHA ها در صنعت بسیار بالاست.

PHA های طبیعی سال‌هاست که به‌شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند و امیدهای زیادی برای ساخت پلیمرهای سازگارتر با محیط زیست بر اساس این‌PHA ها وجود دارد.

تقریباً تمامی پلاستیک‌های معمول در بازار از محصولات پتروشیمی که غیر‌قابل‌برگشت به محیط می‌باشند، به دست می‌آیند. راه‌حل جایگزین برای این منظور، بهره‌برداری از باکتری‌های خاکزی مانند Ralstonia eutrophus  می‌باشد که تا 80‌درصد از توده زیستی خود، قادر به انباشتن پلیمرهای غیر‌سمی و تجزیه‌پذیر پلی‌هیدروکسی‌آلکانوات (PHA) هستند.

PHA ها عموماً از زیرواحد بتاهیدروکسی‌آلکانوات و به‌واسطه مسیری ساده با 3 آنزیم از استیل-کوآنزیم A ساخته شده و معروف‌ترین آنها پلی‌هیدروکسی‌بوتیرات (PHB) می‌باشد.

سازمان جهانی PHA یک موسسه غیرانتفاعی برای تسریع توسعه صنعت پلتفرم PHA است. پلیمرهای پلی‌هیدروکسی آلکانوات (PHAs)، ماده‌ای ساخته شده توسط میکروارگانیسم‌هاست که فرصتی منحصر‌به‌فرد به‌عنوان راه‌حلی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، آلودگی پلاستیک‌های محیطی و ایجاد یک اقتصاد چرخشی فراهم می‌کند.

مواد ساخته شده از PHA زیست تخریب‌پذیر هستند و بنابراین آلودگی را به حداقل می‌رساند. هر‌گونه مواد زائد ساخته شده از PHA که به‌طور تصادفی به طرح‌های جمع‌آوری زباله ختم نمی‌شود، به‌طور ایمن تجزیه می‌شود و این تضمین وجود دارد که مواد PHA دور ریخته شده، میکروپلاستیک‌های سمی را در محیط آزاد نمی‌کنند.

10برابر شدن تولید PHA ها

PHA یک دارایی واقعی در گذر از یک اقتصاد مبتنی بر فسیل به یک اقتصاد مبتنی بر زیست است. اقتصاد مبتنی بر زیست، به زیست‌توده و مواد‌زائد برای کاربردهای غیرغذایی نیاز دارد. در تولید PHA از زباله (ارگانیک) و سایر منابع تجدیدپذیر و بازیافتی استفاده می‌شود و در نتیجه تغییرات و آلودگی‌های آب‌و‌هوایی را کاهش می‌دهد. همچنین به اقتصاد چرخشی نیز رونق می‌دهد، در‌حالی‌که تقاضا برای مواد‌خام محدود را کاهش می‌دهد. هم‌اکنون جهان به اقتصادی نیاز دارد که ترمیم‌کننده و احیا‌کننده باشد و برای این نیاز به مواد خلاقانه‌ای دارد که بتواند حلقه بسته‌ای را ایجاد کند. PHA ماده امیدوارکننده‌ای است زیرا می‌تواند کارهای بزرگی را با کمترین امکانات انجام دهد.

10برابر شدن تولید PHA ها

طی 20 سال گذشته افت و خیزهای زیادی در این زمینه وجود داشته است، چندین طرح توسعه به تعویق افتاده یا حتی لغو شده‌اند که دلایل آن چالش‌های توسعه فناوری، نیازهای توسعه محصول و برنامه‌های کاربردی، دست‌کم گرفتن زمان لازم برای نفوذ یک پلتفرم پلیمری جدید به بازار و زمان لازم برای درک رشته‌های غیر‌مرتبط بود. اما اکنون، حرکت این پلتفرم پلیمری جدید به سرعت در حال تغییر برای بهتر شدن است.

در پایان سال 2021، بر اساس اطلاعات شرکت‌هایی که در گزارش بازار تقلید از طبیعت‌-چشم‌انداز صنعت PHA توضیح داده شده‌اند، ظرفیت تولیدی حدود 48 تن در سال در حال راه‌اندازی بود. آخرین روندها نشان داد 28 پروفایل تولید‌کننده افزایش ظرفیت داشته و کارخانه‌های متعددی در حال ساخت هستند. هدف تولیدکنندگان، ظرفیت تولید حدود 570 تن در سال تا سال 2027 است.

توسعه محصولات جدید برای ایجاد آینده‌ای پایدار برای پلیمرها، احترام به محیط‌زیست و نسل‌های آینده، انگیزه بسیاری از شرکت‌هایی است که روی این پلتفرم مواد جدید کار می‌کنند. آنها با صنعت پلاستیک که به سرعت در حال تغییر است هماهنگ هستند.

بیشتر شرکت‌ها که در گزارش بازار به تصویر کشیده می‌شوند، زمانی که فعالیت‌های طبیعی PHA خود را شروع کردند، تازه‌کار بودند. تنها شش شرکت در حال حاضر در بازار تازه تاسیس شده‌اند و انتظار می‌رود این مقدار گسترش یابد.

منابع:

www.nova-institute.eu

www.gopha.org

free statistics