رد کردن لینک ها

کاغذی شدن بسته‌بندی‌ها در آئینه فناوری‌های نو

کاغذی شدن بسته‌بندی‌ها در آئینه فناوری‌های نو

موسسه نوآوری و فناوری غذایی اروپا (EIT Food) صنعت و تحقیقات را برای راهکار‌های بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست ترکیب می‌کند. شرکت سینتگون (Syntegon) در حال توسعه مفهوم جدیدی از بسته‌بندی مبتنی بر کاغذ، تحت پروژه پک‌فورسنس (PACK4SENSE) است که قابلیت بازیافت بهینه‌ای را به لطف جداسازی آسان همه اجزای بسته‌بندی ارائه می‌دهد.

به‌عنوان بخشی از یک پروژه با تامین بودجه موسسه نوآوری و فناوری غذایی اروپا، سینتگون سینی‌ها و فنجان‌های کاغذی را برای محصولات غذایی حساس توسعه داده است. موسسه مهندسی فرایند و بسته‌بندی فراون‌هوفر (Fraunhofer Institute for Process Engineering and Packaging)، کولرویت گروپ (Colruyt Group)، اشتراوس گروپ (Strauss Group) و دانشگاه ریدینگ شرکای صنعتی و تحقیقاتی این پروژه موسسه نوآوری و فناوری غذایی اروپا برای توسعه مفهوم بسته‌بندی پایدار هستند. گفتنی است که موسسه نوآوری و فناوری غذایی اروپا، بزرگترین و پویاترین جامعه نوآوری جهان است و تحت حمایت موسسه اروپایی نوآوری و فناوری (EIT) قرار دارد که بخشی از بدنه اجرایی اتحادیه اروپاست.

*قابلیت بازیافت بهینه به لطف کاغذ

هدف این پروژه بسته‌بندی محصولات حساس با خواص بازدارندگی بالا در مواد پایدارتر است. سینتگون از کاغذ مخصوصی استفاده می‌کند که به لطف الیاف سلولزی بلند، قابلیت کشش و ضد‌پارگی خاصی دارد و امکان تولید سینی‌ها و فنجان‌های محکمی با عمق۳۰ میلی‌متر را فراهم می‌کند.

یک لایه مانع قابل بازیافت ۹۵‌درصد مونومتریال (mono-materials)، امکان محافظت بهینه از محصول را فراهم می‌کند. کاغذ، لایه مانع و همچنین فیلم پوششی را می‌توان به راحتی از هم جدا کرد و از امکان استفاده کامل از بازیافت‌پذیری آن اطمینان حاصل کرد.

با این حال، این مزیت پایداری چالش‌هایی را برای تولیدکنندگان بسته‌بندی نیز ایجاد می‌کند. از یک طرف، مصرف‌کنندگان باید بتوانند تمام اجزا را برای تفکیک زباله از هم جدا کنند. از طرف دیگر، کاغذ و فیلم در هر صورت نباید از هم جدا شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، دستگاه شکل‌دهی، پر کردن و درزگیری کاغذ تی‌پی‌یو (TPU) شرکت سینتگون، در فرآیندی معمول با ترموفورمینگ و فشار کاغذ و لایه مانع را شکل می‌دهند. ماتیاس کلاوزر، مدیر پروژه و کارشناس پایداری می‌گوید: «با سینی‌های کاغذی پروژه PACK4SENSE، راهکارهای بسته‌بندی کاغذی قبلی خود، مانند غلاف‌های کاغذی شکل‌دار برای بسته‌بندی لوازم آرایشی و شیرینی‌ها را توسعه داده‌ایم.»

کاغذی شدن بسته‌بندی‌ها در آئینه فناوری‌های نو

دستگاه TPU کاغذ و لایه مانع را کنار هم می‌گذارد

تی‌پی‌یو پیش‌تر مفتخر به کسب جایزه بسته‌بندی آلمان در سال ۲۰۲۰ شده است و دستگاه پرچمدار شرکت سینتگون برای فرم‌دهی کاغذ محسوب می‌شود.

برای سینی‌ها و فنجان‌های پک‌فورسنس، کاغذ مستقیما از رول به داخل خوراک‌دهنده فرستاده می‌شود و لایه مانع مونو متریال موردنیاز برای درزگیری، بدون هیچ مرحله تبدیل دیگری به کاغذ متصل می‌شود. از سوی دیگر، تولیدکنندگان می‌توانند از یک مبدل بدون حرارت، برای اتصال کاغذ و لایه محافظ استفاده کنند. گفتنی است که یک ایستگاه شکلی‌دهی، مواد را پیش از آنکه سینی‌ها پُر و درزگیری شوند، آنها را برای شکل‌دهی فشار می‌دهد.

علاوه بر استفاده از یک کاغذ قابل کشش خاص که می‌تواند در طول فرایند شکل‌دهی، چین و چرکیدگی‌ها را تحمل کند. همچنین حفظ قابلیت تفکیک مواد نیز مهم است و هندسه مخصوص ابزار شکل‌دهی، کشیدگی روی مواد را در طول فرایند تولید کاهش می‌دهد.

شرکت سینتگون به‌طور مداوم در حال کار بر روی توسعه بیشتر فناوری شکل‌دهی کاغذ است. موسسه نوآوری و فناوری غذایی اروپا این شرکت را قادر می‌سازد تا با شرکای مهم از نزدیک همکاری کند و محصولات را به همراه مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد غذایی آزمایش کند. این شیوه همکاری، امکان توسعه نمونه‌های اولیه و راهکارهایی را فراهم می‌کند که نیازهای محصول را برآورده می‌کنند و پایداری در صنعت بسته‌بندی را گام به گام بهینه می‌کنند.

free statistics