رد کردن لینک ها

پیش‌بینی‌های برتر فناوری مواد‌غذایی و پایداری در سال 2022

برای حل بحران مواد غذایی، جهان نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی است. ضایعات صفر، تولید و مصرف مواد غذایی به شکل محلی، تامین کارگر، بسته‌بندی‌های رایگان پلاستیکی و ایجاد ظروف سبز برای مواد غذایی که قابل خوردن باشند، از‌جمله موارد پیشنهاد شده است.

اگر واژه سال 2021 غیرقابل پیش‌بینی بود، واژه سال 2022 ناپایداری است. سیستم غذایی ما در بحران است و نشانه‌های آن را در جاهای مختلف می‌توان مشاهده کرد. از افزایش قیمت مواد غذایی تا ادامه مشکلات زنجیره تامین، تورم بالای دهه‌ها، کمبود کارگران به دلیل کووید و شرایط کاری و آب‌و‌هوا. مک‌کینزی تخمین می‌زند که 73 میلیون شغل به دلیل اتوماسیون تا سال 2030 حذف خواهد شد، از‌جمله بخش‌های تولید مواد غذایی.

 شاینا هریس فعال حوزه صنعت، این روندها را برای سال 2022 پیش‌بینی کرده است.

مهر تائید اروپا بر کیفیت ظروف ایرانی

رسیدگی به ضایعات غذایی صفر، سودآور می‌شود

راه‌حل‌های خلاقانه سال‌هاست که وجود داشته‌اند، اما به سختی می‌توان برای راه‌حل‌های ضایعات صفر مقیاس به دست آورد. غالباً اقتصاد در این زمینه به نتیجه نرسیده است. این موضوع ممکن است با قوانین جدیدی که در کالیفرنیا در حال تصویب است، تغییر کند. انتشار متان از محل دفن زباله نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی دارد. لایحه 1383 سنای کالیفرنیا، مشاغل و افراد کالیفرنیایی را ملزم به جداسازی مواد ارگانیک می‌کند و کسانی که از این قانون پیروی نمی‌کنند، جریمه خواهند شد.

فرصت‌هایی برای نوآوری ایجاد شده است. به‌عنوان مثال، شرکت نجات مواد غذایی گودر از فناوری و داده‌های اختصاصی برای تطبیق مازاد غذا با افراد نیازمند استفاده می‌کند. این شرکت به زنجیره تامین مواد غذایی اضافی می‌پردازد و آنها فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا را به‌عنوان محل جمع‌آوری مواد غذایی اضافی انتخاب کرده‌اند. جاسمین کرو، مدیرعامل گودر می‌گوید: «در دو سال گذشته و در بحبوحه همه‌گیری جهانی، همه ما شاهد مشکلات زنجیره تأمین و تأثیراتی بوده‌ایم که بر جامعه ما داشته‌اند. اکنون مردم بیش از هر زمان دیگری ارزش هر کالا و اهمیت ضایعات صفر را تشخیص می‌دهند.»

«منطقه‌ای‌سازی مجدد» سیستم‌های غذایی

تعداد فزاینده‌ای از مصرف‌کنندگان می‌خواهند بدانند غذایشان از کجا می‌آید و از منشأ آن اطمینان حاصل کنند. با افزایش قیمت مواد غذایی و حمل‌و‌نقل و کمبود مواد غذایی، خرید محلی جذاب‌تر و اقتصادی‌تر می‌شود. برنامه‌های اشتراک مزرعه یا «CSA» برای محصولات و گوشت، شاهد رشد بی‌سابقه‌ای در سال‌های 2020 و 2021 بود.

برای کشاورزان نیز خوب بود. قیمت گوشت 20‌درصد افزایش یافته است. چهار شرکت بزرگ بسته‌بندی گوشت آمریکا (تایسون، کارگیل، جی‌بی‌اس و بسته‌بندی گوشت ملی) 85‌درصد از صنعت را در اختیار دارند. با این حال، زیرساخت‌ها برای منطقه‌ای کردن مجدد سیستم غذایی به‌شدت مورد نیاز است. دسترسی به ظرفیت پردازش و کنترل بیشتر زنجیره تامین خود برای کشاورزان مقیاس کوچک بسیار دشوار است. بایدن اخیراً یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در فرآوری‌های گوشت منطقه‌ای اعلام کرد. این لایحه زیرساختی می‌تواند به استارت‌آپ‌هایی مانند گله‌داران سیاه جنوب غربی و 99 شهرستان که در تلاش برای رسیدگی به فرصت‌های بازار هستند، کمک کند.

نیک والاس، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی 99 شهرستان آیووا، می‌گوید: اگر کووید به ما چیزی یاد داده است، این است که سلامتی ما در درجه اول اهمیت قرار دارد، و زنجیره تأمین مواد غذایی از راه دور در برابر اختلال بسیار آسیب‌پذیر است. بهترین راه برای تغذیه مردم به‌صورت محلی، پرورش غذا به‌صورت محلی است.

بسیج کارگری و کمبودها، راه‌حل‌های جایگزین را ترویج می‌کند

کمبود کارگران به دلیل کاهش سرعت مهاجرت، اتحادیه‌ها که شرایط محل کار و دستمزد را به چالش می‌کشند و کارگرانی که به‌سادگی کارشان را ترک می‌کنند، ادامه دارد. رهبران کسب و کار و سیاست‌گذاران مجبور خواهند شد به محیطی بپردازند که به‌شدت از تامین ایمنی و حفاظت‌های لازم برای کارگران برای ادامه تولید غذا در مزرعه، در کارخانه و در محیط‌های خدمات غذایی کوتاهی کرده است.

در سال 2021 تعداد زیادی اعتصاب قابل توجه در صنعت غذا وجود داشت، از‌جمله اعتصاب کارگران کلوگ و تشکیل اتحادیه اولین کارگران استارباکس در بوفالو، نیویورک. به خوبی مشخص شده است که مشاغل حداقل دستمزد نیازهای اولیه را تامین نمی‌کنند.

آینده پلاستیک‌ها در صنعت بسته‌بندی

استفاده از بسته‌بندی رایگان پلاستیکی سودمند است

آمریکایی‌ها سالانه 42 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌کنند (2 برابر چین) و مقدار زیادی زباله اقیانوس‌های ما را پر می‌کند. فقط 2‌درصد از پلاستیک‌ها به محصولاتی با همان کیفیت بازیافت می‌شوند. فوریت برای حل بحران بسته‌بندی واقعی است و می‌تواند سودآور باشد.

در واقع، یکی از شرکت‌های بسته‌بندی گیاهی بدون پلاستیک در اواخر سال ۲۰۲۱ وضعیت ویژه‌ای را ثبت کرد. فوت‌پرینت با شرکت‌هایی مانند مک‌دونالد، کاستکو و کوناگرا کار می‌کند. تروی سووپ، بنیانگذار و مدیرعامل فوت‌پرینت گفت: «ما شاهد تقاضای فوق‌العاده‌ای برای راه‌حل‌های گیاهی برای جایگزینی پلاستیک هستیم و در سال 2022 این موضوع تحت تأثیر سه عامل تقاضای مصرف‌کننده، مقررات سرکوب پلاستیک یکبار مصرف و شرکت‌ها قرار خواهد گرفت. یکی از اهداف پایداری در مورد تغییرات آب و هوایی، حذف پلاستیک‌های یکبار مصرف و یافتن جایگزین‌های مناسب است.

شما کاسه ماست خود را خواهید خورد

بیش از یک دهه پیش، گری هیرشبرگ، بنیانگذار مزرعه استونیفیلد، اعلام کرد که وقتی بتوانیم کاسه ماست خود را بخوریم، در جنگ پلاستیک پیروز خواهیم شد. سال 2022 سالی است که این پیش‌بینی می‌تواند به نتیجه برسد و نیویورک تایمز نیز با آن موافق است. بازار بسته‌بندی‌های خوراکی با نزدیک به 5‌درصد CAGR در حال رشد است. تخمین زده می‌شود تا سال 2030 به 2 میلیارد دلار برسد. اپل یک فیلم نازک ساخته است که عمر مفید محصولات را تا 4 برابر افزایش می‌دهد و با غول‌های خرده‌فروشی کاستکو  و کروگر کار می‌کند.

سرمایه‌گذار میلنا بورسزتون از نزدیک این فضا را زیر نظر داشته است. او می‌گوید: از آنجایی که شرکت‌های مواد غذایی به‌دنبال «سبز» کردن زنجیره‌های تأمین خود هستند، به راه‌حل‌های بسته‌بندی زیست تخریب‌پذیر و کمپوست‌پذیر روی می‌آورند. در حالی‌که این گامی در جهت درست است، متأسفانه، این راه‌حل‌ها به فرآیندهای صنعتی نیاز دارند تا تخریب شوند و مصرف‌کنندگان را در مورد اینکه با این محصولات یکبار مصرف چه کاری باید انجام دهند، سردرگم می‌کنند. چندین استارت‌آپ برای ارائه گزینه‌های بسته‌بندی خوراکی به مواد مبتنی بر طبیعت مانند جلبک دریایی و سایر پلیمرهای زیستی روی می‌آورند. بورسزتون تعداد زیادی از شرکت‌هایی را که روی راه‌حل‌های بسته‌بندی خوراکی کار می‌کنند، از‌جمله زامپلا، دکومر تکنولوژی، نوتپلا و لولیوار و… را معرفی می‌کند.

آمریکای لاتین به‌عنوان منطقه‌ای برای نوآوری در فناوری غذایی در حال گسترش است

سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در آمریکای لاتین در سال 2021 رکوردها را شکست. کرانچبیس گزارش می‌دهد که این منطقه 300درصد رشد سالانه را تجربه کرده است، نزدیک به 19.6 میلیارد دلار بودجه. شرکت‌ها در حال گسترش حضور خود هستند. سافت بانک 3 میلیارد دلار اضافی برای این منطقه اختصاص داد که کل تعهدات خود را از سال 2019 به 8 میلیارد دلار رساند. و استارت‌آپ‌های نوت کو و داکی در حوزه فناوری غذایی جزو 18 پیشتاز آمریکای لاتین در سال 2021 بودند.

سرمایه‌گذار مکزیکی-آمریکایی، لولیتا تاوب، سال 2022 را به گردش در منطقه‌ای می‌گذراند که توسط چشم‌انداز داغ سرمایه‌گذاری مشخص شده است. او اعلام کرد «لاتام فرهنگ غذایی قوی دارد. بنابراین، مطمئناً مراقب شرکت‌های فناوری مواد‌غذایی در اینجا باشید. در حال حاضر، من مراقب جدیدترین شرکت پیشتاز شیلی، NotCo هستم، یک فناوری غذایی که جایگزین‌های گوشت و لبنیات گیاهی را برای جامعه جهانی که به فکر پایداری هستند و جایگزین می‌خواهند تولید می‌کند.»

ظروف بسته بندی

فراتر از راه‌حل‌های گیاهی

پروتئین‌های جایگزین در سال 2021 رکورد داشتند. این غذاها که غالباً «مبتنی بر گیاه» نامیده می‌شوند، با استفاده از بیوتکنولوژی ساخته می‌شوند. فن‌آوری‌ها متفاوت است، برخی مبتنی بر سلول، برخی مبتنی بر تخمیر و بسیاری ترکیبی از هر دو هستند. و در حالی که راه‌حل‌های بدون گوشت برای کمک به مبارزه با تغییرات آب و هوایی و بحران سلامت عمومی ما حیاتی هستند، به گفته متخصصان تغذیه، Beyond Burger  از نظر تغذیه‌ای با یک نان گوشتی برابری می‌کند و این مطلب را عموم مردم متوجه می‌شوند. در واقع، 60درصد از مصرف‌کنندگان گیاهی به‌دنبال خرید جایگزین‌های کمتر فرآوری شده هستند.

منظره کوفته جک و آنی

موج فزاینده‌ای از کارآفرینان بر روی راه‌حل‌های گیاهی متمرکز شده‌اند. غذاهای کامل گیاهی از حداقل فرآوری استفاده می‌کنند، از گیاهان کامل به عنوان پایه مواد تشکیل‌دهنده استفاده می‌کنند و می‌توانند از نظر تغذیه‌ای نسبت به جایگزین‌های فعلی پروتئین حیوانی برتر باشند. بنیانگذار و مدیرعامل جک اند آنی، آنی ریو، معتقد است: «بسیاری از مصرف‌کنندگان به‌دنبال مصرف گیاهان هستند و آن را پیدا نمی‌کنند. ما این شکاف را پر می‌کنیم و یک جایگزین گوشت گیاهی کامل که از جک‌فروت تهیه شده است را ارائه می‌دهیم. جک فروت گوشتی‌ترین گیاه موجود است و قوام زیاد، آن را خاص می‌کند. سینوسی است، درست مثل گوشت. ما اینجا هستیم تا نشان دهیم که خوردن جک‌فروت می‌تواند به اندازه مرغ و گوشت رضایت‌بخش باشد. سایرین عبارتند از آکوا، که یک همبرگر بر پایه کلپ درست می‌کند.»

ادامه روندهای 2021

سال گذشته پیش‌بینی‌های غذایی برتر سال 2021 را پیش‌بینی کردم که به‌نظر می‌رسد این روند تا سال 2022 ادامه خواهد داشت. این فهرست شامل دیجیتالی شدن رو به رشد و عادات جدید مصرف‌کننده در خواربارفروشی، گسترش و پذیرش مصرف‌کنندگان از غذاهای منجمد، گسترش برندهای دارای ریشه فرهنگی، و افزایش تقاضا برای غذاهای گیاهی است.

منبع: https://www-forbes-com

free statistics