رد کردن لینک ها

پیش‌بینی آینده بازار جهانی پلاستیک

پیش‌بینی آینده بازار جهانی پلاستیک – افزایش مصرف پلاستیک در ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع الکتریکی و الکترونیکی و همچنین صنایع غذایی مانند ظروف یکبار مصرف، منجر به رشد بازار پلاستیک خواهد شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

ارزش بازار جهانی پلاستیک در سال 2019 معادل با 568.9 میلیارد دلار برآورد شده است. انتظار می‌رود از سال 2020 تا 2027، این مقدار 3.2 درصد افزایش یابد. به نظر می‌رسد افزایش مصرف پلاستیک در ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع الکتریکی و الکترونیکی منجر به رشد ارزش بازار پلاستیک در این بازه زمانی خواهد شد.

مقررات مربوط به کاهش وزن خودروها جهت افزایش بهره‌وری سوخت و در نتیجه کاهش انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن باعث ترویج استفاده از پلاستیک به جای فلزاتی مانند آلومنیوم و استیل در ساخت اجزای خودرو شده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود صنایع خودروسازی از مصرف‌کنندگان اصلی پلاستیک در سال‌های آینده باشند.

پیش‌بینی آینده بازار پلاستیک

شیوع ویروس COVID-19 باعث توقف در تولید، محدودیت عرضه و حمل و نقل و رکود اقتصادی در سراسر جهان و متعاقبا اختلال در تقاضای پلاستیک در صنایع ساختمان‌سازی، خودرو، برق، الکترونیک و کالاهای مصرفی شده است.

در ادامه به بیشترین سهم سوددهی بازار پلاستیک از سه دیدگاه نوع پلاستیک، کاربرد و منطقه جغرافیایی اشاره می‌شود:

نوع پلاستیک:

پلی‌اتیلن با سهم 25.7 درصدی در سال 2019 بر بازار مسلط بود. این سهم بالا ناشی از افزایش تقاضا در بخش بسته‌بندی شامل ظروف و بطری‌ها، کیسه‌ها و فیلم‌های پلاستیکی و ژئوممبران‌هاست.

پلی‌اتیلن عمدتا به دو دسته چگالی بالا (HDPE) و چگالی پایین (LDPE) تقسیم می‌گردد. پلی‌اتیلن چگالی بالا در مواردی مانند بسته‌بندی پودر شستشوی لباس، کارتن شیر، تخته آشپزخانه و سطل زباله و پلی‌اتیلن چگالی پایین به عنوان ماده اولیه مورد استفاده در بسته‌بندی محصولات مصرفی، غذا و نوشیدنی به کار می‌رود.

انتظار می‌رود محدودیت‌های اعمال شده در رفت و آمد در دوره شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان منجر به افزایش استفاده مردم از مواد غذایی دارای بسته‌بندی (ظروف بسته بندی) و در نتیجه رشد تقاضای پلی‌اتیلن شود.

کاربرد:

صنعت بسته‌بندی با سهم 36.5 درصدی در سال 2019 بر بازار مسلط بوده است. این سهم بالا ناشی از تقاضای زیاد در صنایع مختلف مصرف‌کننده مانند پزشکی، ساختمان‌سازی، برق و الکترونیک در اقتصادهای نوظهور است.

با این وجود، با توجه به شیوع ویروس کرونا، انتظار می‌رود تقاضا برای بسته‌بندی محصولات بهداشتی، مواد غذایی و حمل و نقل اینترنتی به شدت افزایش یابد. در حالی که تقاضا برای بسته بندی‌های لوکس، صنعتی و برخی حمل و نقل‌های B2B به دلیل محدودیت‌های متعددی مانند توقف تولید صنعتی و قرنطینه شهرها، ممکن است رشد کندی را نشان دهد.

بازار پلاستیک

منطقه جغرافیایی:

آسیا و اقیانوسیه با سهم 20.3 درصدی در سال 2019 بیشترین حجم مصرف را داشته‌اند. توسعه اقتصادی و در نتیجه افزایش هزینه‌های مصرف‌کننده در اقتصادهای نوظهور مانند هند، ژاپن و کشورهای جنوب شرقی آسیا از یک سو و صنعتی شدن و افزایش نیروی کار ماهر و در نتیجه رشد بخش تولید از سوی دیگر، منجر به افزایش مصرف پلاستیک در این نواحی شده است.

در مقاله پیش‌بینی آینده بازار جهانی پلاستیک با تمام این تفاسیر، با شیوع ویروس کرونا و مسائلی چون کاهش توان اقتصادی مصرف‌کننده، توقف تولید و عرضه در بسیاری از صنایع و کاهش حمل و نقل، انتظار می‌رود در سال‌های آینده رشد بازار پلاستیک کندتر از حد انتظار باشد.

free statistics