رد کردن لینک ها

پردازش rPET در قالب‌گیری تزریقی دیواره نازک

شرکت اتریشی انجل ظروف جدار نازک ساخته شده از PET  را در یک مرحله فرآیند قالب‌گیری تزریقی تولید کرد و در حال پردازش مواد بازیافتی(rPET)  برای استفاده در مواد تولیدی خود است.

 

انجل با همکاری شرکای آلپلا گروپ، برینک و IPB پرینتینگ یک جهش کوانتومی برای صنعت بسته‌بندی در K 2022  ارائه می‌کند.

برای اولین‌بار، ظروف جدار نازک ساخته شده از PET را می‌توان در یک مرحله فرآیند قالب‌گیری تزریقی تولید کرد. تولید‌کننده ماشین قالب‌گیری تزریقی اتریشی انجل در حال پردازش مواد بازیافتی (rPET) در غرفه خود است. برای این کار از یک دستگاه قالب‌گیری تزریقی انجل با یک واحد تزریق جدید توسعه یافته و بسیار قدرتمند استفاده می‌شود.

ظروف شفاف و گرد 125 میلی‌لیتری با ضخامت دیواره 0.32، نمایانگر یک گروه بسته‌بندی به‌خصوص در صنایع غذایی است. به لطف برچسب‌گذاری یکپارچه در قالب (ILM)، ظروف به محض خروج از سلول تولید آماده پر‌شدن هستند. ویژگی خاص در این اپلیکیشن متریال است. ظروف جدار نازک مستقیماً از rPET در یک مرحله تولید می‌شوند. تابه‌حال پردازش PET فقط در قطعات دیواره ضخیم مانند پریفرم‌های بطری در قالب‌گیری تزریقی امکان‌پذیر بوده است. قالب بسته‌بندی نهایی در مرحله دوم فرآیند ایجاد شد.

بطری به فنجان و فنجان به بطری به‌عنوان هدف

بر‌اساس پیمان پلاستیک اروپا، هدف این است که تمام بسته‌بندی‌های پلاستیکی حاوی 30درصد مواد بازیافتی باشد و تا سال 2025 قابلیت بازیافت 100درصدی داشته باشد. مواد معمولی برای بسته‌بندی مواد غذایی در ظروف با دیواره نازک، پلی‌الفین‌ها یا پلی‌استایرن هستند. با این‌حال، کارشناسان برآورد می‌کنند که دستیابی به اهداف اعلام شده با این مواد غیرممکن خواهد بود و جریان بازیافت فاقد تأییدیه سازمان غذای اروپا، EFSA است.  rPET راه‌حلی را برای اجتناب از جریمه‌ها و مالیات‌های خاص در اینجا ارائه می‌دهد. اگرچه قیمت PET در حال حاضر بالاست، اما این ماده را به یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند. EFSA فرآیندهای بازیافت متعددی را برای PET تأیید کرده است و اطمینان حاصل می‌کند که مواد در اروپا در دسترس هستند.

PET مزایای یک حلقه بازیافت بسته را ارائه می‌دهد که در حال حاضر وجود دارد. تا به امروز، PET تنها ماده بسته‌بندی است که می‌تواند به‌عنوان یک ماده بازیافتی در مقیاس صنعتی برای ایجاد بسته‌بندی مواد غذایی پردازش شود. این نوآوری باعث می‌شود که شرکت‌های شریک راه را برای حذف نیاز به چرخش مجدد محصولات بسته‌بندی به‌غیر از بطری‌ها هموار کنند و فرصتی را برای بازیافت یا حتی بازچرخانی باز می‌کند. این به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای دامنه استفاده از PET و rPET را افزایش می‌دهد. علاوه بر چرخه بطری به بطری، این نیز به این معنی است که ایجاد بطری به فنجان یا حتی یک فنجان به بطری بازیافت قابل تصور است.

تزریق با سرعت 1400 میلی‌متر در ثانیه

rPET ‌اصلاح‌شده‌ای که در نمایشگاه K پردازش می‌شود از بطری‌های نوشیدنی بازیافت شده در کارخانه‌های متخصصان بسته‌بندی و بازیافت گروه آلپلا، که دفتر مرکزی آنها در هارد اتریش است، می‌آید. دیگر شرکت‌های شریک درگیر در این نمایشگاه عبارتند از برینک(هلند) برای قالب و اتوماسیون IML و IPB پرینتینگ (هلند) برای برچسب‌ها هستند. دستگاه قالب‌گیری تزریقی انجلe-speed 280/50  قلب سلول تولیدی است. انجل به‌طور ‌خاص این دستگاه هیبریدی را با واحد گیره الکتریکی و واحد تزریق هیدرولیک خود برای الزامات عملکرد بالا در قالب‌گیری تزریقی جداره نازک توسعه داده است. در K 2022، انجل یک‌بار دیگر قدرت این سری ماشین‌ها را افزایش داده است. واحد تزریق جدید با کارایی بالا به سرعت تزریق 1400 میلی‌متر در ثانیه با حداکثر فشار تزریق تا 2600 بار در هنگام پردازش وزنه‌های کوچک شات با نسبت ضخامت دیواره به جریان فوق‌العاده می‌رسد. این باعث می‌شود که پویاترین واحد تزریق در بازار در سراسر جهان باشد.

برای پردازش rPET، انجل واحد تزریق جدید را با یک واحد پلاستیک‌سازی از توسعه و تولید داخلی که به‌طور خاص برای پردازش مواد بازیافتی طراحی شده است، ترکیب می‌کند. در طول پلاستیک‌سازی و تزریق، ویسکوزیته PET برای قالب‌گیری تزریقی دیواره نازک پیکربندی می‌شود. انجلe-speed  جدید از پردازش مواد بازیافتی دلخواه تا صد درصد rPET پشتیبانی می‌کند.

در نظر‌ گرفتن روندهای مختلف برچسب

انجل در حال ارائه قالبی در نمایشگاه K است که می‌تواند برچسب‌های مختلف را همزمان پردازش کند. این نشان می‌دهد که شرکا به روندهای مختلف جهانی در برچسب‌گذاری در قالب که مطابق با توصیه‌های EPBP و یاRecyclass  در اتحادیه اروپا و با مشخصات انجمن بازیافت‌کنندگان پلاستیک (APR) برای ایالات متحده است، پاسخ می‌دهند.

رنگ‌های مورد استفاده در برچسب‌های درون‌قالب برای بازار آمریکا و الزامات آن را می‌توان شست، زیرا هدف بازیافت برچسب‌ها و کاربرد برای این بازار است. فناوری متفاوتی در اروپا استفاده می‌شود: یک برچسب در قالب که در فرآیند بازیافت شناور می‌شود و جدا کردن رنگ و برچسب از PET را آسان می‌کند.

منبع: https://spnews-com

free statistics