رد کردن لینک ها

روزهای سخت معامله‌گران پلی‌استایرن در ایران و جهان

روزهای سخت معامله‌گران پلی‌استایرن در ایران و جهان

هرچند در روزهای پایانی سال آرامش نسبی بر بازار پلی استایرن حاکم است و تغییرات قیمت‌ها محدودتر است، اما تضعیف قیمت جهانی استایرن منومر در صنایع  بالادستی قیمت پلی‌استایرن را نیز تحت فشار قرار داد و کاهش نرخ بیش از 50 دلاری را در آسیا به آن تحمیل کرده است.

داده‌های S&P Global Platts نشان داد که قیمت نقدی پلی‌استایرن معمولی آسیایی در هفته منتهی به 25 دسامبر، 50 دلار در هر تن کاهش یافت و به 1350 دلار در هر تن CFR چین رسید و با کاهش 50 دلاری در هر تن برای مدت مشابه در 1500 دلار در هر تن CFR آسیای جنوب شرقی در پایان هفته ارزیابی شد. حجم کلی تجارت بین‌المللی تا حد زیادی به دلیل محدودیت‌های لجستیکی، در دسترس نبودن کانتینرها، هزینه‌های بالای حمل و نقل و زمان‌های بارگیری – تخلیه نامشخص، متوقف شد. تاجران حاضر به معامله برای زمان بارگیری با تاخیر برای دستیابی با این نرخ به محصول خود نبودند، با این خطر که ممکن است تحویل محموله به تاخیر بیفتد و هزینه حمل و نقل باز هم افزایش یابد. همچنین، قیمت‌ها جدا از مشکلات ذکر شده،پیش بینی میشود به دنبال احساسات نزولی بهای مونومر استایرن در صنایع بزرگ بالادستی کاهش بیشتری پیدا کند و در هفته پایانی روند محدود نزولی ادامه پیدا کند و همچنین همین امر منجر به این شد که درخواست‌های واردات محدودی برای هر دو بازار CFR چین و SE آسیا (آسیای جنوبشرقی) مشاهده شود.

در بازار داخلی اما کسری پلی‌استایرن‌ها مشهود است. انتقاد اهالی بازار را می‌توان به وضوح شنید آن هم در شرایطی که مشکل اصلی را باید در حجم تولید جستجو کرد. کسری عرضه استایرن منومر بر بازار پلی استایرن‌ها اثر گذاشته و رشد قیمت را می‌توان خروجی این وضعیت دانست. ادامه این وضعیت می‌تواند به ادامه رشد بهای پلی استایرن منجر شود اگرچه هم‌اکنون هم بر سر خرید این کالا رقابت در بازار آزاد در جریان است.

روزهای سخت معامله‌گران پلی‌استایرن در ایران و جهان

بازار ترکیه؛ سردرگم افت و خیز ارزش لیر

تجارت در بازار پلی استایرن ترکیه در هفته منتهی به 24 دسامبر تا حدودی کند پیش رفت زیراکه نوسان شدید ارزش لیر ترکیه باعث شد بسیاری از خریداران سردرگم روزهای پیش رو شوند. افت و خیز لیر ترکیه در این هفته به اوج خود رسید، به طوری که ارزش پول مورد معامله از 13.84 لیر در برابر دلار به سرعت کاهش یافت. علیرغم بازار بسیار صعودی در هفته های اخیر در مقایسه با سایر بازارهای پلیمری ترکیه، آشفتگی شدید قیمتها باعث شد برخی از خریداران یک گام به عقب برداشته و منتظر سال جدید با محصولات محدود موجود در بازار باشند. با این حال، قیمت‌های گریدهای پلی‌استایرن در مقایسه با سایر گریدهای پلیمری به دلیل عرضه محدود و علاقه خریداران اروپایی، روند ثابتی داشتند و از افت نرخ گریختند. بسیار از منابع اشاره داشتند که در دسترس بودن HIPS کمی بیشتر از GPPS است، که به دنبال یک قطعی اخیر در یک تولیدکننده بزرگ اروپایی بود.

free statistics