رد کردن لینک ها

دوقلوی دیجیتال و ضایعات پلاستیکی

استفاده از ابزار دیجیتال در جهت توسعه سیستم جمع آوری ضایعات پلاستیکی

کیسه­ های پلاستیکی، بطری ­های پلاستیکی، ظروف پلاستیکی و …!. ما هر روزه حجم بسیاری از زباله­ های پلاستیکی را تولید می­کنیم و دسته بندی و تفکیک این زباله­ های پلاستیکی، امری دشوار است و یکی از اهداف شهرداری­ ها، ایجاد یک روشی نوین برای تفکیک زباله­ های پلاستیکی به صورت منطقه ­ای است. یکی از این روش ­های ارائه شده، پروژه MUNITION است که توسط یک گروه تحقیقاتی مشترک میان دانشگاه ­های Wageningen و Radboud انجام شده است. این پروژه به سیاست جمع آوری زباله­ ها کمک می­کند و آمار بازیافت پلاستیک های مصرفی با استفاده از چنین روش ­هایی، قابل افزایش است.

در برخی مناطق، سطل ­هایی برای تفکیک زباله ­ها وجود دارد اما در مناطقی دیگر، تمامی زباله­ ها در یک سطل قرار می­گیرند و سیستم تفکیکی وجود ندارد. این مسائل باعث می­شود تا ارائه یک روش پایدار برای جمع آوری و دسته بندی زباله­ های پلاستیکی، کمی دشوار باشد. عوامل زیادی در سیستم جمع آوری زباله ­ها دخیل هستند که مهم­ترین آن، علاقه مردم جهت تفکیک زباله­ هایشان است. یکی دیگر از عوامل، شهرهای بزرگ است که فضای کمتری را برای قراردادن سطل ­های مختلف دارد و بدین ترتیب، مردم کمتر درگیر دسته بندی زباله­ های خود می­شوند. علاوه بر این، باید اثرات زیست محیطی هر روش جمع آوری را نیز در نظر گرفت تا بتوان بهترین روش دسته بندی زباله ­ها را تعیین کرد.

دوقلوی دیجیتال (Digital Twin)

پروژه MUNITION در جهت تعیین بهترین روش برای جمع آوری زباله­ ها است تا آن را به شهرداری ­ها ارائه دهد. این ابزار، دوقلوی دیجیتال است؛ یک نمونه مجازی از کل سیستم؛ از تفکیک تا بازیافت. این ابزار به پژوهشگران این امکان را می­دهد تا روش ­های مختلف را از نظر اقتصادی و اجتماعی بسنجند و بهترین روش دسته بندی زباله­ ها را ارائه دهند که چگونه بر کیفیت زباله، سودآوری، پایداری و بقیه فرآیند جمع آوری و همچنین تأثیر آن بر رفاه شهروندان تأثیر می گذارد. به طور خلاصه، به ما این امکان را می­دهد تا بهترین فرآیند را به طور کامل ارزیابی کنیم.

مدل شبیه سازی MUNITION شامل طیف وسیعی از خانوارها می­شود که عوامل بسیاری را در خود جای داده است؛ نوع خانه، نوع محله ­ها، مناطق و حتی تمایلات یک فرد و خانواده در جهت تفکیک و دسته بندی زباله­ ها. روش فعال جمع‌آوری زباله­ ها را با وارد کردن داده‌ها از آژانس‌هایی مانند Midwaste، CBS Statistics Netherlands و مصاحبه با افراد جمع آوری کننده زباله شبیه‌سازی می‌شود. همچنین داده های ارائه شده توسط محققین در دانشگاه Radboud نیز اضافه شده است. داده های محیطی آن­ها،این فرصت را می­دهد تا طیف گسترده ای از اثرات زیست محیطی شبیه سازی شود و نگرش آنها در مورد روش­ های جمع آوری زباله­ ها این امکان را می­دهد تا کمیت و کیفیت زباله های خانگی شبیه­ سازی شود.

رفتار انسان­ها در دوقلوی دیجیتال

انتخاب بین زباله‌های خانگی پیش و بعد از تفکیک  به تمایل و توانایی شهروندان برای تفکیک زباله‌های خود در دسته­ های مختلف بستگی دارد. مهم ترین سوال این است که چقدر تلاش برای جداسازی زباله ها لازم است. شاید بهتر باشد که محیط زیست زباله های پلاستیکی و کارتن های شیر را با هم بازیافت کند، اما چند نفر حاضرند تا به یک سطل جداگانه در خیابان بروند؟ این تیم تحقیقاتی در حال شناسایی رفتار مرتبط با روش ­های مختلف جداسازی زباله و انجام آزمایش‌های رفتاری برای هر کدام از روش­ها است تا میزان انگیزه افراد برای جداسازی زباله­ها مشخص شود. یک جایزه ممکن است افراد را تشویق کند تا کارتن های شیر و پلاستیک را با هم بازیافت کنند. تلاش‌های مردم باید به بهبود کیفیت جداسازی زباله‌های پلاستیکی کمک کند.

منبع:

www.wur.nl

free statistics