رد کردن لینک ها

جایگزینی، کاهش، بازیافت و استفاده مجدد در یک ماده

تک‌ماده  RE-4 از هوا، مواد معدنی و حدود 20-30درصد پلی‌پروپیلن (PP) تشکیل شده است. به گفته ریفور، این ماده تک ساختار خود را در جریان‌های بازیافت زباله عمومی با سایر پلاستیک‌ها حفظ می‌کند و امکان بازیافت آن را فراهم می‌سازد، در حالی‌که خواص مواد را برای استفاده مجدد مداوم، ارائه می‌دهد.

ما با توربن اندرسن، مدیرعامل ریفور و آیدا فلتندال فریمر، مدیر بازاریابی در ریفور، در مورد اینکه چگونه ماده  RE-4 می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای طیف وسیعی از بسته‌بندی‌های کاغذ غیر‌چرخه‌ای، پلاستیک و مواد مخلوط عمل کند، صحبت کردیم.

طب پلاستیک
شفافیت، کلید انتقال به اقتصاد چرخه‌ای؟

اهداف ریفور که در سال 2016 تأسیس شد، شامل «تعویض همه بسته‌بندی‌های غیر‌چرخه‌ای» و همچنین ارتباط صادقانه و شفاف، نه فقط در مورد مواد ریفور، بلکه در مورد مسائل و تصورات غلطی است که در صنعت بسته‌بندی می‌بینیم. فریمر توضیح می‌دهد این تصورات غلط ظاهراً شامل این ایده است که کاغذ یک منبع پایدار و تجدیدپذیر برای بسته‌بندی مواد غذایی است، پلاستیک مشکل‌سازترین ماده در هنگام آلودگی و زباله است، و پایداری گزینه گران‌تری برای شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان است.

همانطور که فريمر اشاره می‌کند، تعدادی از شرکت‌ها در حال تغییر به بسته‌بندی مواد غذایی مبتنی بر کاغذ هستند و اغلب از کاغذ به‌عنوان یک منبع تجدیدپذیر با ردپای کربن کمتر از پلاستیک یاد می‌کنند. با این حال، فریمر می‌گوید که «کاغذ یا مقوا نمی‌تواند از مواد غذایی ما بدون پوشش پلاستیکی و یا آلومینیومی یا انواع دیگر پوشش‌ها، که محصول نهایی را به یک ماده چندگانه غیرقابل بازیافت تبدیل می‌کند، به عبارت دیگر ضایعات، محافظت کند.»

فریمر به یک مثال اشاره می‌کند: تصمیم خرده‌فروش موریسون برای تعویض محصولات شیر ​​تازه با نام تجاری خود از بطری‌های HDPE یک محلول قابل بازیافت در انگلستان، با نرخ بازیافت 76درصد به کارتن‌های کربن خنثی تترا پک، که تا حدی از مقوای گیاهی ساخته شده اما دارای پوشش پلاستیکی است. این حرکت با بحث و جدل روبه‌رو شد و جاناتان راگ، مالک CAP Environmental اشاره کرد که کارتن‌های تترا پک را فقط می‌توان در چند واحد معدود بازیافت کرد.

فریمر توضیح می‌دهد: در نهایت، بسته‌بندی کاغذی یا به‌طور کامل از طریق سوزاندن، دفن زباله یا حتی بدتر از آن در طبیعت ما هدر می‌رود. مشکل زباله ما در اینجاست. نه فقط با بسته‌بندی‌های پلاستیکی، بلکه با تمام بسته‌بندی‌های غیر‌چرخه‌ای.

اندرسن می‌افزاید: «محصول نهایی همچنان یک راه‌حل چند‌ماده‌ای خواهد بود که امروزه واقعاً قابل بازیافت نیست. اصلاً راه مؤثری برای انتخاب بلندمدت پایدار نیست. و تصمیم‌گیری‌هایی مانند این، دلیلی است که مصرف‌کنندگان برای آموزش انتخاب‌های درست با مشکل مواجه می‌شوند. آنها برای انجام تحقیقات لازم به شرکت‌های بزرگ متکی هستند.»

ریفور بر نیاز به «گفت‌وگوی صادقانه» در مورد جنگل‌زدایی و بسته‌بندی کاغذی مواد غذایی تأکید می‌کند. در حالی‌که شرکت‌ها اغلب درختان را به‌عنوان یک استراتژی جبرانی کاشت می‌کنند. شرکت می‌گوید که جذب CO2 برای درختان تازه کاشته شده خیلی طول می‌کشد، در حالی‌که کمبود زمین برای کاشت مجدد مداوم وجود دارد. بسیاری از شرکت‌ها با درخت‌ها به‌عنوان یک منبع نامتناهی برخورد می‌کنند، مهم نیست که چگونه از آنها استفاده می‌کنیم یا آنها را دفع می‌کنیم.

به‌رغم ابتکاراتی مانند فرآیند صدور گواهینامه شورای نظارت بر جنگل (FSC) و تعهد COP26 برای توقف و معکوس کردن جنگل‌زدایی تا سال 2030، ریفور معتقد است که بسته‌بندی مواد غذایی مبتنی بر کاغذ یک عنصر کلیدی را از دست داده است: چرخه‌ای بودن.

محلول چند‌لایه و تک‌ماده

راه‌حلی که ریفور ارائه می‌دهد، مواد RE-4 آن است، بر اساس ترکیب مواد منحصر‌به‌فرد، که در درجه اول ترکیبی از هوا و مواد معدنی است، به‌ترتیب حدود 50درصد و 20درصد، فقط مقدار کمی از PP استفاده می‌شود. فریمر می‌گوید این کاهش قابل توجهی در استفاده از مواد خام صنعتی، به‌ویژه پلیمر ارائه می‌دهد.

ریفور همچنین در حال کار بر روی ترکیب زباله‌های شهری بازیافتی و آلوده به مواد RE-4 است که برای محصولات غیرغذایی مانند بسته‌بندی ثانویه استفاده می‌شود: با فرمول و ساختار لایه‌ای خود، می‌توانیم زباله‌های شهری را مخلوط کنیم. لایه‌هایی برای بسته‌بندی غیرغذایی، ارزش ضایعات را به ارمغان می‌آورد.

به گفته فریمر، این مواد در یک فرآیند کف‌سازی مجدد تعریف شده ترکیب می‌شوند که نزدیک به 40درصد ردپای کربن کمتری (متوسط ​​نرخ ثابت) در مقایسه با نمونه‌های معمولی ارائه می‌دهد. این فرآیند همچنین ظاهراً هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های تولید دارد، زیرا هوا و مواد معدنی به‌عنوان مواد پرکننده ارزان‌تر عمل می‌کنند. این بدان‌معناست که ما می‌توانیم معاوضه‌ای را که شرکت‌ها اغلب با آن مواجه هستند، آگاهانه از محیط زیست یا مقرون به‌صرفه حذف کنیم.

علاوه بر این، RE-4  به دلیل ویژگی غیرحافظه‌ای بودن، بهتر از کاغذ/مقوا تا می‌شود و PP مواد معدنی زمین را به هم متصل می‌کند تا انعطاف‌پذیری را تضمین کند تا در هنگام تا شدن نچسبد. همچنین دارای ساخت تا 20 لایه با ضخامت 350 میکرون و به‌بالا‌ست، که فریمر توضیح می‌دهد به این ماده «خواص هرمتیک بی‌سابقه‌ای» مانند موانع هوا و رطوبت و نرخ انتقال نور تا 0.4درصد می‌دهد.

فریمر می‌گوید این ماده RE-4 را برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب می‌کند؛ «خواه جایگزین مقوا، کاغذ، پلاستیک، آلومینیوم یا ترکیبی از اینها». این شامل کارتن‌های غذا و نوشیدنی، فنجان‌های مخصوص غذا، ظروف غذای آماده، سینی‌های ترموفرم شده، فنجان‌های لبنیات، کیسه‌های داخل جعبه، لوله‌های میان‌وعده و بسته‌بندی ثانویه است. با مثالی از جعبه غلات، ویژگی‌های تاشو و مانع RE-4 همچنین امکان حذف بسته‌بندی‌های اولیه یا ثانویه اضافی، مانند کیسه‌های پلاستیکی داخلی، با ویژگی‌هایی مانند درب قابل باز شدن را فراهم می‌کند.

RE-4  توسط ریفور به‌عنوان استوک رول برابر با رول‌های کاغذی تولید می‌شود، که به‌عنوان یک راه‌حل برای ارائه جایگزینی آسان برای مشتریان توسعه‌یافته است. همانطور که فریمر توضیح می‌دهد، می‌تواند روی تجهیزات فعلی مشتری تنها با چند تغییر جزئی کار کند، به همین ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که مشتری می‌تواند ظرفیت فعلی خود را حفظ کند.

RE-4  جایگزینی، کاهش، بازیافت، استفاده مجدد

به‌عنوان بخشی از استراتژی RE-4  ریفور، جایگزینی و کاهش در رابطه با جنگل‌زدایی و ردپای کربن بسته‌بندی‌های کاغذی موجود در نظر گرفته می‌شود. ریفور ادعا می‌کند که RE-4 به یکی از تامین‌کنندگان پیشرو کارتن‌های نوشیدنی اجازه می‌دهد بین ۲ تا ۳ میلیارد eq-kg در انتشار CO2 و کمی بیش از ۳۶ میلیون درخت در سال صرفه‌جویی کند. علاوه بر این، یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود می‌تواند با استفاده از مواد ریفور، سالانه 1.5 تا 2.5 میلیارد کیلو‌گرم در انتشار CO2 و 43 میلیون درخت صرفه‌جویی کند.

فریمر توضیح می‌دهد: «این فقط نشان می‌دهد که این دو شرکت به‌طور مشترک هر سال 84 میلیون درخت را فقط برای تولید بسته‌بندی مواد غذایی می‌ریزند، که بیشتر آنها نمی‌توانند در حلقه چرخه‌ای باقی بمانند.» جبران چنین ولخرجی در قطع، و همراه با آن افزایش انتشار  CO2، قبل از سال 2025 باعث کاشت مجدد 2 میلیارد درخت می‌شود که به دلیل کمبود زمین، به‌سادگی واقعی نیست. بنابراین، ما از آنها و بسیاری دیگر می‌خواهیم که در انتخاب بسته‌بندی خود تجدید‌نظر کنند. به گفته ریفور، این امر شرکت‌ها را ملزم می‌کند که به‌دنبال موادی مانند RE-4 باشند که جایگزینی یا کاهشی برای عناصر انرژی‌بر می‌کنند.»

مواد RE-4 ریفور دارای گواهی موسسه cyclos-HTP در مورد قابلیت بازیافت و وضعیت تک‌ماده است. فریمر توضیح می‌دهد که مهمتر از همه، با  RE-4، دسته‌بندی زباله برای مصرف‌کننده آسان و مؤثر خواهد بود. چه یک کارتن غذا و نوشیدنی در دست بگیرید، چه یک فنجان آماده یا یک سینی گوشت ساخته شده از  RE-4، همه به‌سادگی در یک سطل بازیافت قرار می‌گیرند.

مواد RE-4 این امکان را فراهم می‌کند، زیرا هم می‌توان آن‌ها را با PP در جریان‌های بازیافت فعلی دسته‌بندی کرد و هم می‌توان به کد NIR فردی آن در تأسیسات مرتب‌سازی استاندارد داد. علاوه بر این، مواد معدنی مورد استفاده به‌عنوان پرکننده در مواد RE-4 تحت تأثیر اکستروژن قرار نمی‌گیرند و می‌توانند به‌طور نامحدود بدون از دست دادن خواص اولیه خود بازیافت شوند.

به گفته فریمر، RE-4  بازیافت را قادر می‌سازد تا «یک مسئولیت مشترک بین مصرف‌کننده و تولیدکننده» باشد، زیرا راه‌حل حذفی ریفور برای تولیدکننده منجر به یک تجربه بازیافت ساده برای مصرف‌کننده می‌شود. این «فرایند بازیابی و بازیافت ساده» می‌تواند به‌ویژه برای شرکت‌ها مفید باشد، زیرا طرح‌های مسئولیت توسعه‌یافته تولیدکننده (EPR) اجرا می‌شوند، که می‌تواند تولیدکنندگان را ملزم به پوشش هزینه‌های مالی برای تصفیه و دفع هر بسته‌بندی که در بازار می‌گذارد، كند. اکنون بیش از هر زمان دیگری برای حمایت از محصولات چرخه‌ای انگیزه اقتصادی آشکاری وجود دارد.

ریفور همچنین در حال بررسی امکان یک سیستم حلقه «تمیز» است که به این معنی است که RE-4 به‌صورت جداگانه دسته‌بندی می‌شود، جدا از سایر منابع ضایعاتی که می‌توانند آن را در طول بازیافت آلوده کنند، بنابراین می‌توان آن را به‌طور نامحدود در همان برنامه‌ها قرار داد. طرح‌های بازگشت سپرده (DRS) که قبلاً توسط شرکت‌هایی مانند استارباکس و مک‌دونالدز آزمایش شده‌اند، می‌توانند به ایجاد این سیستم در تنظیماتی مانند خدمات فست‌فود کمک کنند.

علاوه بر بازیافت، خواص مواد RE-4 ظاهراً به این معنی است که برای استفاده مجدد به‌اندازه کافی قوی است و ریفور فعالانه پر کردن مجدد را تشویق می‌کند. به گفته این شرکت، محصولات ساخته شده از این ماده می‌توانند چندین‌بار در ماشین ظرفشویی قرار گیرند، که با ارائه یک محلول شست‌وشوی راحت، DRS  را در رستوران‌ها پشتیبانی می‌کند.

اندرسن توضیح می‌دهد: با چرخش واقعی و استفاده از بازیافت از سیستم‌های حلقه باز/بسته، صنعت غذا و نوشیدنی می‌تواند تا 20‌درصد از هزینه‌های خرید خود را صرفه‌جویی کند. به دست آوردن 20‌درصد پس‌انداز از یک بازار سه‌رقمی میلیارد دلاری واقعاً غیرمسئولانه است که دنبال نشود. این جاه‌طلبی ما‌ست که با پیوستن به نیروها در صنعت، برای بستن حلقه ایده‌آل از طریق طرح‌های بازگشت سپرده، برنده‌ای برای محیط زیست و مشاغل نهایی ایجاد کنیم.

در نهایت؟

فریمر به ما می‌گوید: ما چندین پروژه واقعاً امیدوارکننده در خط تولید داریم؛ همه گام‌های مهم برای هدایت صنعت بسته‌بندی به مسیری پایدارتر.

یکی از اولویت‌های اصلی ما، چیزی که ما آن را به‌عنوان گام بعدی باید برداریم، استفاده از بازیافت از یک حلقه بسته در مواد تماس با مواد غذایی محافظت شده توسط لایه‌های مانع است. این با مواد RE-4 امکان‌پذیر است، زیرا از حداکثر 20‌لایه تشکیل شده است و در عین حال ساختار تکی را حفظ می‌کند. ما در حال حاضر در حال اجرای اولین تولیدات آزمایشی هستیم.

علاوه بر این، ریفور همچنین می‌خواهد پتانسیل استفاده از PP را از مواد اولیه نسل دوم آشکار کند. همه ما طرفدار کاهش هر شکلی از تولیدات مبتنی بر فسیل هستیم. با این حال، به نظر ما، راه‌حل نمی‌تواند به قیمت تمام‌شدن منابع غذایی مانند نیشکر باشد.

ریفور می‌گوید که آماده عرضه کامل سری Roll Stock خود به بازار برای کاربردهای نهایی است که قبلاً ذکر شد، مانند کارتن‌های غذا و نوشیدنی.

free statistics