رد کردن لینک ها

تولید کاسه‌های بستنی مگنوم از پلاستیک باز‌فرآوری‌شده مجاز برای اولین بار

ایجاد اقتصاد چرخشی برای بسته‌بندی‌های پلاستیکی یکبار مصرف، منجر به تلاش جمعی از شرکت‌های بسته‌بندی کالاهای مصرفی در سراسر جهان شده‌است. برای پیروی از تعهد جدید جهانی اقتصاد پلاستیک‌های بنیاد الن‌مک‌آرتور، بسیاری از شرکت‌های بزرگ چند ‌ملیتی متعهد به کاهش استفاده از پلاستیک نو، به‌ عنوان راهی برای مقابله با ایجاد زباله‌های پلاستیکی و آلودگی منابع شده‌اند.

تولید کاسه‌های بستنی مگنوم

یكی از شركت‌های پیشگام در این مسیر، یونیلور (Unilever) است. علاوه ‌بر اهداف پیش‌بینی شده این شرکت تا سال  2025 که شامل ارائه جهانی مواد‌غذایی و نوشیدنی، محصولات مراقبت خانگی، محصولات زیبایی و مراقبت های شخصی می‌شود؛ همچنین متعهد شده است که چندین پیشرفت چشمگیر در زمینه‌های زیست محیطی انجام دهد که شامل کاهش میزان پلاستیک نو مصرفی به نصف مقدار کنونی، کاهش میزان مصرف پلاستیک به میزان 100000 تن، كمك به جمع‌آوري و بازیافت پلاستيك‌های بسته‌بندي بيش از میزان فروش، حصول اطمینان استفاده از پلاستیک‌های قابل بازیافت و زیست‌تخریب‌پذیر، استفاده از مواد پلاستیکی بازیافتی و یا پلاستیک‌هایی شامل حداقل 25 درصد مواد بازیافتی، می‌شود.

بزرگترین چالش کمپانی Unilever و همچنین سایر امضا کنندگان این تعهد جهانی،  این واقعیت است که “در حال حاضر، سیستم بازیافت ایالات متحده نمی‌تواند مواد بازیافتی مورد تقاضای تعهد جدید جهانی اقتصادی پلاستیک را تامین کند. اخیراً در گزارشی تحت عنوان “پلی به سوی اقتصاد چرخشی” چالش‌های گسترده پیش‌رو با مثالی از محدودیت PET بازیافت شده در دسترس، بیان شده است.

در این گزارش ذکر شده‌ است که PET به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه‌ مورد ‌استفاده برای بسته‌بندی در سراسر جهان و همچنین دارای تاییدیه از همه امضاکنندگان تعهد جهانی و توجه ویژه به بازیافت گسترده آن در طول سال‌های متمادی، به عنوان پیشرو و زیربنایی برای سایر پلاستیک‌ها در این زمینه در نظر گرفته شده‌است. علی‌رغم در نظر گرفتن PET  به عنوان اولویتی برای بازیافت، آمارها بیانگر آن است که ایالات متحده از 1.6 میلیارد پوند بودجه در نظر‌گرفته شده برای بازیافت PET، حدود 1.1 میلیارد پوند کسری دارد و یا به عبارتی دیگر سالانه به ازای هر نفر 100 بطری بیش از اهداف تعیین شده، مصرف می‌شود.

با این اوصاف شرکت Unilever، چگونه قادر خواهد بود با پوشش بیش از 400 برند در سراسر جهان و نیاز به طیف وسیعی از قالب ها و مواد بسته‌بندی تا سال 2025 به اهداف اقتصاد چرخشی خود برسد؟ این شرکت ادعا می‌کند که هر چهار تعهد آن‌ها، خواستار بازنگری اساسی در رویکردشان در مورد بسته‌بندی و محصولاتشان است. در واقع در راستای عمل به تعهدشان، کافیست که مواد بسته‌بندی جدید و ابتکاری معرفی کنند و مدل های جدید تجاری را با سرعت بی‌سابقه‌ای در مقیاس مناسب طراحی کنند.

یکی از فن‌آور‌ی‌هایی که فرصت‌های جدیدی را برای تأمین پلاستیک‌های بازیافتی تولید بسته‌بندی‌های مواد ‌غذایی فراهم می‌کند، برنامه‌های بازیافت پیشرفته است. در آگوست سال 2020، برند Unilever اولین بار در گروه بستنی‌های Magnum از پلاستیک بازیافتی برای بسته‌بندی استفاده کرد و بیش از 7 میلیون کاسه بستنی با پلی پروپیلن باز‌فرآوری‌شده (قابل بازیافت) مجاز ساختSABIC’s TRUCIRCLE   تولید کرد.

TRUCIRCLE ترکیبی است شامل ضایعات پلاستیکی و بازیافت آن، که می‌توانند از طریق پیرولیز تبدیل به نفت شوند و به عنوان ماده اولیه برای تولید گروه خاصی از پلاستیک‌ها با همان خواص و عاملیت پلاستیک‌های نو ‌شوند. سانجیف داس، مدیر بسته‌بندی جهانی شرکت یونیلور در حوزه مواد‌غذایی می‌گوید: “بازیافت شیمیایی می‌تواند مسیری مکمل برای بازیافت‌های مکانیکی باشد.” همچنین افزود: “اگرچه اکنون، مدتی است که گریدهایی از پلی‌پروپیلن بازیافتی برای تولید محصولات آرایشی و مراقبت‌های شخصی در دسترس است، اما قبلا استفاده از این نوع PP برای کاربرد بسته‌بندی‌های گرید غذایی تایید نشده بود؛ بنابراین، یونیلور برای توسعه کاربری آن‌ها با SABIC همکاری کرد. پلی پروپیلن بازیافتی مورد استفاده در کاسه های بستنی مگنوم با روش بازیافت سنتی مکانیکی بدست نمی آید؛ زیرا مواد به‌دست آمده از این طریق برای بسته‌بندی‌های در تماس با مواد‌غذایی مناسب نیستند. فناوری سنتی مورد‌استفاده، امکان بازیافت زباله‌های پلاستیکی با کیفیت پایین و مخلوط را فراهم می‌کند که در صورت بازیافت نشدن سوزانده یا دفن خواهند شد. ” در حال حاضر تولید پلی‌پروپیلن بازیافتی گرید غذایی با هر نوع سیستم بازیافتی امکان‌پذیر نیست. ”

شرکت SABIC مستقر در عربستان سعودی تولید‌کننده مواد شیمیایی متنوع از جمله پلاستیک هایی با کاربری بالا است. در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، در ژانویه 2020، این شرکت برنامه‌های آینده مربوط به حوزه مبتکرانه TRUCIRCLE را به اشتراک گذاشت. این برنامه‌ها مجموعه‌ای از راه حل‌هایی شامل طراحی برای ارتقای قابلیت بازیافت شیمیایی، بازیافت مکانیکی، گسترش تولید محصولات تجدیدپذیر مبتنی بر مواد اولیه سازگار با محیط‌زیست و همچنین توجه ویژه به تولید مواد اولیه مجاز باز‌فرآوری‌شده از مواد بازیافتی هستند.

free statistics