رد کردن لینک ها

بازار ظروف یکبار مصرف نفس تازه می‌کند

بازار ظروف یکبار مصرف نفس تازه می‌کند

با نزديک‌ شدن به روزهاي پاياني سال و انتظار براي ورود تقاضاي فصلي، بازار ظروف يکبار مصرف همچون بسياري ديگر از صنايع خود را براي دوره‌اي از رونق آماده مي‌کنند.

تقاضاي فصلي گام به گام از اواسط بهمن ماه آماده ورود به بازار خواهد شد تا وضعيت بهتري را در معاملات شاهد باشيم. انتظار بر اين است که سال جاري اوج تقاضا باز هم به اين بازار بازگردد ولي بهمن‌ماه امسال و نيمه اول اسفند ماه احتمالاً تغييرات محسوسي با سال‌هاي گذشته خواهد داشت.

اينکه قيمت پلي‌استايرن‌ها به عنوان يکي از مهم‌ترين مواد اوليه در توليد ظروف يکبار مصرف افزايش يافته و حجم عرضه آن در بازار داخلي کاهش يافته ، نکته‌اي است که نمي‌توان از کنار آن به سادگي عبور کرد.

قيمت‌هاي بالاي مواد اوليه موجب مي‌شود تا گام به گام بهاي تمام شده ظروف يکبار مصرف افزايش يابد و اثر همين رخداد مستقيماً در قيمت‌هاي فروش براي تمامي توليدکنندگان خودنمايي خواهد کرد.

با توجه به عقبگرد بسياري از واحدهاي توليدي مخصوصاً واحدهاي کوچک‌تر ، اين احتمال وجود دارد که با ورود تقاضاي جديد حجم عرضه‌ها جوابگوي نياز بازار نباشد. بنابراين تا روزهاي آينده انتظار داريم بازار با دو  اهرم رشد قيمت‌ها را تجربه کند؛ اول افزايش قيمت تمام شده و دوم برتري تقاضا بر عرضه‌ها که هر دو سيگنالي افزايشي براي بازار است.

اين مطلب موجب خواهد شد تا توليدکنندگان بسياري ؛ فرآيند توليد، عرضه و فروش خود را تغيير داده و براي تأمين نياز بازار به خريد مواد اوليه روي آورند. از سوي ديگر اورهال پتروشيمي پارس به روزهاي پاياني خود نزديک شده و اندک اندک حجم عرضه استايرن مونومر نيز تقويت خواهد شد که احتمالاً از التهاب بازار پلي‌استايرن مي‌کاهد.

نکته ديگر آنکه وضعيت صادرات با گذشته تغيير محسوسي نداشته، اگرچه رشد قيمت‌هاي صادراتي ظروف يکبار مصرف نيز قابل رهگيري است.

نتيجه آنکه بازار به احتمال قوي با يک التهاب غيرمنتظره روبه‌رو خواهد شد که خروجي آن افزايش نرخ است. اينکه بهاي مواد غذايي نيز رشد کرده، خود سيگنال مضاعفي است براي توجيه خريد در قيمت‌هاي بالاتر. در اين شرايط بايد احتمال تغيير فاز بازار را جدي گرفت. بنابراين از هم‌اکنون انتظار داريم سريع‌تر از روند مرسوم سال‌هاي گذشته ، حجم تقاضاي ظروف يکبار مصرف و مصنوعات مختلف پلي‌استايرني از کالاهاي سفره‌اي تا محصولات کاتلري و انواع مشابه افزايش يابد.

تمامي اين موارد را بايد واقعيت‌هاي بازار دانست، اما خروجي يکساني براي تمامي توليدکنندگان در بر ندارد. به مرور زمان رقابت براي خريد در کنار تلاش براي استمرار فروش به دوگانه‌اي براي افزايش دشوار‌ي‌هاي توليد منتهي شده و هر چه مي‌گذرد رقابت بين توليدکنندگان جدي‌تر خواهد شد. بازارهاي صادراتي اما هنوز از جذابيت نسبي برخوردار است، اما رقباي جديدي به اين بازارها وارد مي‌شوند.

محصولات ترکيه‌اي که مدتي از بازارهاي صادراتي غايب بودند احتمالاً به بازارها بازمي‌گردند که خود سيگنالي براي افزايش رقابت در فاز توليد است.  به احتمال قوي رقابت بين توليدکنندگان نه  تنها ادامه مي‌يابد بلکه افزايش خواهد يافت که در نهايت شرکت‌هاي قوي‌تر در اين رقابت اقتصادي امکان خودنمايي بيشتري دارند و در هر حال بازار مکانيزم خاص خود را به سمت شرکت‌هايي با مديريت بهتر يا قيمت تمام شده پايين‌تر در پيش خواهد گرفت.

در بازار آزاد ظروف يکبار مصرف چه مي‌گذرد؟

اهالي بازار منتظر هستند تا با ورود تقاضاي فصلي بتوانند حجم فروش خود را افزايش دهند. اما همان‌گونه که عنوان شد شرايط با سال‌هاي گذشته متفاوت است. موجودي انبارها مخصوصاً براي کالاهاي پلي‌استايرني کاهش يافته و اين مطلب نگراني‌هايي را به همراه خواهد داشت. زيرا اگر قيمت‌ها افزايش جدي داشته باشد تقاضا نيز ناخوداگاه عقب‌نشيني کرده و به سمت کالاهاي مشابه حرکت مي‌کند.

براي گذار از اين نگراني بسياري از اهالي بازار تلاش مي‌کنند تا کالاهاي متنوعي براي فروش آماده داشته باشند. بنابراين بخشي از انتظار رشد قيمت‌ها در ظروف پلي‌استايرني سرشکن شده و اجازه چنداني براي رشد نرخ فزاينده به همراه ندارد. ناخوداگاه اين شرايط به سمتي حرکت خواهد کرد که برخي از فروشندگان مکانيزم فروش خود را تغيير دهند. حرکت به سمت توزيع مويرگي و ارتباط با مصرف‌کنندگان نهايي يکي از اين موارد است.

يکي از فعالان بازار معتقد بود که شرايط هم‌اکنون به گونه‌اي حرکت کرده که فروشندگان به سمت تک‌فروشي به جاي فروش کارتوني متمايل شده‌اند. زيرا قيمت ظروف يکبار مصرف بعضاً به قدري افزايش يافته که حتي تک فروشي نيز توجيه بردار شده است. همچنين هزينه حمل و نقل در نرخ‌هاي فعلي سرشکن مي‌شود. بنابراين تحويل درب منزل يا رستوران‌ها با حجم کم جذابيت جديدي پيدا کرده است. اينکه بازار از هم‌اکنون مستقيماً به سمت تک‌فروشي حرکت کند شايد در کوتاه مدت قابل درک نباشد، اما اين ذهنيت آرام آرام در بين اهالي بازار خودنمايي خواهد کرد. بنابراين به زودي چهره بازار ظروف يکبار مصرف را متفاوت خواهيم ديد. اينکه در بسياري از مکان‌هاي سنتي فروش اين قبيل ظروف تعداد مغازه‌هاي فعال تقليل يافته همين نکته را نشان مي‌دهد و احتمالاً با توجه به سختگيري‌هاي مالياتي و شفافيت اجباري در فرآيند فروش به احتمال قوي شرکت‌هاي بزرگ‌تر يا فروشندگاني که ارتباط بيشتري با توليدکنندگان دارند تقويت خواهند شد که اين تقويت جايگاه به معني حذف بسياري از واسطه‌هاي کوچک‌تر است. بازار ظروف يکبار مصرف گام به گام به سمت خرده‌فروشي حرکت مي‌کند و اين روند ادامه خواهد يافت.

free statistics