رد کردن لینک ها

ایجاد استراتژی پایداری با بسته‌بندی پلاستیکی قابل بازیافت

حذف مواد پلاستیکی امکان‌پذیر نیست و پایان دادن به بسته‌بندی پلاستیکی می‌تواند به محیط‌زیست آسیب برساند.

بهترین راه ارائه راهکارهای مفید و موثر برای بازیافت است.

لی مترز، مدیر توسعه تجارت گروهی در دومینو چاپ علوم، اصرار دارد که «جنگ علیه پلاستیک» این واقعیت را نادیده می‌گیرد که پلاستیک می‌تواند یکی از دوستداران محیط‌زیست‌ در میان مواد مورد استفاده در بسته‌بندی باشد، مشروط بر اینکه مواد انتخاب، طراحی و پایان درست باشد.

طراحی محصولات و بسته‌بندی برای پایداری پیچیده است اغلب به سادگی تعویض یک ماده بسته‌بندی با دیگری نیست، زیرا همه مواد دارای ویژگی‌های مثبت و منفی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

در سال 2020، یک گروه پارلمانی بریتانیا این هشدار را داد هشدار داد. فشار مصرف‌کننده برای پایان دادن به بسته‌بندی پلاستیکی در مغازه‌ها می‌تواند واقعاً به محیط‌ زیست آسیب برساند. زیرا بسیاری از موادی که پایدارتر تلقی می‌شوند. با ردپای زیست‌محیطی مضرتر همراه هستند.

ضایعات ممکن است در برخی از پلاستیک‌ها مشکل ایجاد کنند. با این حال، انتشار CO2 معمولاً برای تولید و حمل‌و‌نقل بسته‌بندی‌های پلاستیکی در مقایسه با سایر مواد بسته‌بندی کمتر است. در مقایسه، شیشه، در حالی که به‌طور کامل و به‌طور گسترده قابل بازیافت است. بسیار سنگین‌تر از پلاستیک است، که حمل‌و‌نقل، آن را بسیار آلوده‌تر می‌کند.

تغییر نحوه بسته‌بندی یک محصول نیز می‌تواند خطرات عملی قابل توجهی را برای تولید‌کنندگان به همراه داشته باشد، حتی تغییرات کوچکی که باعث ایجاد اثر ضربه‌ای بر فرآیندهای تولید می‌شود. این ملاحظات که اغلب فراموش می‌شوند، شامل اطمینان از اینکه مواد جدید را می‌توان به‌طور قابل اعتماد و خوانا با کدهای قابل خواندن توسط ماشین یا انسان کدگذاری کرد که عمر مورد نیاز یک محصول را بدون تأثیر بر قابلیت بازیافت تضمین کند.

از دست دادن چشم‌انداز مزایای بسته‌بندی پلاستیکی

تلاش برای درک و حل مشکل پلاستیک باید مزایا و معایب بسته‌بندی پلاستیکی را ارزیابی کند. در اروپا، 24.7 میلیون تن بسته‌بندی پلاستیکی در سال 2018 تولید شد. دلیل آن این است که پلاستیک به‌عنوان یک ماده بسته‌بندی مزایای بی‌نظیری دارد:

  • پلاستیک سبک وزن است، یک بطری PET 750 میلی‌لیتری از گارسن وینز فقط 63 گرم وزن دارد، 87‌درصد سبک‌تر از یک بطری متوسط ​​شیشه‌ای.
  • پلاستیک از نظر منابع کارآمد است، تولید پلاستیک بکر تقریباً نیمی از انرژی را نسبت به مواد جایگزین استفاده می‌کند و به‌رغم اینکه محصول جانبی صنعت نفت است، تنها 4‌درصد از تولید جهانی نفت را مصرف می‌کند.
  • تولید پلاستیک ارزان است، این امکان را می‌دهد که محصولات، بسته‌بندی و توزیع شوند بدون اینکه هزینه‌های قابل توجهی بر مصرف‌کنندگان تحمیل شود.
  • پلاستیک یک ماده مانع عالی است، استفاده از پلاستیک برای بسته‌بندی مواد غذایی می‌تواند عمر مفید را در طول حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی افزایش دهد و به کاهش ضایعات مواد غذایی کمک کند.

این نکته پایانی مسلماً مهمترین موردی است که باید در مورد مزایای بسته‌بندی پلاستیکی در نظر گرفت.

انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از ضایعات مواد غذایی در سراسر جهان 3.3 گیگاتن معادل CO2 در سال ایجاد می‌کند. اگر زباله‌های غذایی یک کشور بود، پس از چین و ایالات متحده سومین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای بود.

زنجیره‌های تامین غذای جهانی، شبکه‌های پیچیده‌ای هستند که غذاهای تازه در فواصل قابل توجهی حمل‌و‌نقل می‌شوند و قبل از رسیدن به مصرف‌کنندگان از چندین دست عبور می‌کنند. بنابراین افزایش ماندگاری و محافظت از مواد غذایی در طول حمل‌و‌نقل ضروری است.

استفاده از حتی مقدار کمی از پلاستیک به افزایش ماندگاری مواد غذایی تازه کمک زیادی می‌کند. تحقیقات نشان داده است که فقط 1.5 گرم بسته‌بندی پلاستیکی می‌تواند عمر خیار را تا 11 روز افزایش دهد، در حالی‌‌که استفاده از کیسه‌های پلاستیکی می‌تواند از محصولات نرم مانند سیب‌زمینی محافظت کند تا هدر رفت را تا دو‌سوم کاهش دهد.

صعود نوآوری در بازیافت پلاستیک و پلاستیک‌های زیستی

بازیافت بسته‌بندی پلاستیکی و اقتصاد چرخه‌ای

تلاش و همکاری بیشتر بین دولت‌ها و بازیگران کلیدی در سراسر صنعت پلاستیک برای استانداردسازی مواد و سیستم‌های بازیافت مورد نیاز است. این نه تنها شامل تولیدکنندگان و بازیافت‌کنندگان پلاستیک، بلکه صاحبان برند، تولیدکنندگان و خرده‌فروشان نیز می‌شود.

برخی از حوزه‌های کلیدی که سازمان‌ها باید در نظر بگیرند عبارتند از:

  • آیا می‌توانید بسته‌بندی خود را تغییر دهید تا از مواد کمتری استفاده کنید؟ اجزای غیر‌ضروری را حذف کنید، یا بدون به خطر انداختن یکپارچگی محصول به قابلیت بازیافت کمک کنید؟ در حال حاضر بسته‌بندی بیش از حد یک مشکل است. در طراحی بسته‌بندی با استفاده از لایه‌ها و اجزا، بیش از حد مشکل وجود دارد.
  • ارزیابی چرخه حیات را انجام دهید. طراحی محصولاتی که به‌راحتی و به‌طور موثر در کنار هم قرار گیرند. کاهش اجزای غیر‌ضروری و بسته‌بندی سبک، همگی در کمک به این امر نقش دارند.
  • بازیافت مکانیکی پلاستیک موانعی را برای دستیابی به 100درصد محتوای بازیافتی ایجاد می‌کند. هزینه‌ای نیز دارد، PCR صرفاً به دلیل کمیاب بودن و تقاضای بالا، گران‌تر از مواد اولیه است. ترکیبی از مواد بکر و PCR یک راه‌حل بسته‌بندی مناسب است و یکی از راه‌های اصلی نشان دادن تعهد برند شما به پلاستیک‌های پایدار است.

سه قانون اساسی طراحی برای بازیافت وجود دارد: استفاده از مواد تک، استفاده از پلاستیک‌هایی با رنگ طبیعی به جای رنگ مصنوعی، و استفاده از مواد بازیافتی گسترده مانند  PET، پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن به جای اقلام کمتر بازیافتی مانند پلی‌استایرن، PVC، و ABS.

برای برخی، دور شدن از پلاستیک نه ممکن است و نه مطلوب. خبر مثبت این است که بسته‌بندی پلاستیکی همچنان می‌تواند نقش کلیدی در پایداری داشته باشد. برای سازمان‌هایی که در حال حاضر از پلاستیک به‌عنوان ماده بسته‌بندی استفاده می‌کنند، درک گزینه‌های موجود و شناسایی راه‌حل مناسب برای مطابقت با نیازهای فردی مهم است.

توسعه بسته‌بندی‌های پلاستیکی جدید و بهبودیافته بدون شک برای چندین سال ادامه خواهد داشت و فناوری‌های کدگذاری و علامت‌گذاری نیز باید در کنار این موارد تکامل یابند. با برخی از خطرات موجود در طراحی برای پایداری، از طریق توسعه راه‌حل‌های رمزگذاری لیزری و جوهر برای راه‌حل‌های بسته‌بندی جدید، از‌جمله بسته‌بندی‌های پلاستیکی بازیافت‌شده، قابل بازیافت و بسته‌بندی‌های زیستی، مقابله خواهد شد. روزانه محصولات جدیدی وارد این بازار می‌شوند و تحول جدیدی در محصولات یکبار‌مصرف و پلاستیکی ایجاد می‌کنند.

منبع: https://www.packagingnews.co.uk

free statistics