رد کردن لینک ها

انواع بسته‌بندی مواد‌غذایی پلاستیکی و ایمنی آن‌ها

  • آیا می‌دانستید که پلاستیک ماده‌ای اعجاب‌انگیز و متنوع بر پایه عناصر اصلی است.

انواه بسته بندی مواد غذایی پلاستیکی

عناصر موجود در جدول تناوبی، مانند کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد، عناصر سازنده انواع پلاستیک‌ها هستند که برای تولید بسیاری از محصولاتی که ما به‌ صورت روزانه استفاده می‌کنیم، به‌کار برده می‌شوند. برخی از پلاستیک‌های شفاف و با‌دوام برای ساخت عینک‌های آفتابی و عینک‌های ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلاستیک‌های محکم و سبک به ما این امکان را می‌دهند که کالاهای بیشتری را با بسته‌بندی محکم‌تر و در عین‌حال سبکتری را به ‌شکل راحتتری حمل کنیم. پلاستیک‌ها حتی می توانند برای استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی و تجهیزات پزشکی مقاوم در برابر باکتری به‌کار برده شوند.

  • برای درک کاربرد‌های مفید پلاستیک، لازم نیست دانشمند باشید.

از پلاستیک‌ها برای تولید بسته‌بندی‌ها و ظروف یکبار مصرف غذایی به منظور محافظت از مواد‌غذایی در برابر فساد و خرابی، جلوگیری از آلوده شدن و تامین تازگی و طراوت آن‌ها استفاده می‌شود.

  • انواع مختلف پلاستیک مورد استفاده در بسته‌بندی مواد‌غذایی کدامند؟

ممکن است تا به امروز، شماره‌های 1 تا 7 را در پایین یا کنار یک ظرف بسته‌بندی پلاستیکی مشاهده کرده باشید؛ این شماره “کد شناسایی رزین” پلاستیک است که به عنوان “شماره بازیافت” نیز شناخته می‌شود و می‌تواند راهنمایی‌هایی را برای مشتریانی که می‌خواهند ظروف پلاستیکی را تفکیک و بازیافت کنند، فراهم کند.

در واقع بسیاری از انواع عمده رزین‌های پلاستیکی که از 1 تا 7 شماره‌گذاری شده‌اند، قابل بازیافت هستند. در اکثر کشورها برنامه‌های بازیافت تنها محدود به بازیافت بطری‌های پلاستیکی ساخته شده از PET (#1) و HDPE (#2) می‌شوند، اما امروزه بسیاری از جوامع، در حال گسترش برنامه‌های خود برای جمع‌آوری انواع مختلفی از گرید‌های پلاستیک هستند. الگوی بازیافتی جوامع مختلف اغلب با هم متفاوت هستند، مثلا برخی کشورها با استفاده از اشکال مختلف ظروف پلاستیکی، بازیافت را انجام می‌دهند (به عنوان مثال بطری‌ها، ظروف، درب‌ها ، درپوش‌ها) و بعضی با استفاده از کد شناسایی رزین این کار را انجام می‌دهند.

  • از کجا بدانیم پلاستیک استفاده شده در بسته بندی مواد غذایی، بی‌خطر است و سمی نیست؟

در حال‌حاضر سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، ایمنی تمام پلاستیک‌هایی را که در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا در تماس با مواد خوراکی هستند را تنظیم می‌کند. لیستی از این مواد تأیید شده را می‌توان در پایگاه داده‌های FDA یافت.

free statistics