رد کردن لینک ها

استفاده از پلاستیک بازفرآوری شده در کاسه های مگنوم

حرکت در اقتصاد چرخشی پلاستیک

مارک وستر رئیس اقتصاد چرخشی SABIC بیان کرده است که این شرکت در حال تولید یک نوع رزین پلیمری باز‌فرآوری‌شده دارای گواهینامه ISCC از مواد اولیه شناخته شده‌ای به‌نام Tacoil است، این نفت پیرولیز شده (تجزیه‌شده در اثر حرارت) به سفارش شرکت Plastic Energy انگلستان، تولید می‌شود.

کاسه های مگنوم

Tacoil مخلوطی از ضایعات پلاستیكی با كیفیت پایین است که شامل پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن با چگالی كم، پلی استایرن و پلی پروپیلن می‌شود كه قبل از بهره‌گیری از آن در محصول جدید سابیک، سوزانده ‌ یا به عنوان زباله دفن می‌شد و یا برای تولید محصولات کم‌ارزش و کیفیت پایین بازیافت می‌شد؛ این موضوع معمولا شامل فیلم‌های انعطاف‌پذیر چندلایه‌ای می‌شد که قابل بازیافت نیستند و یا  فیلم‌های تک‌لایه ای که اگرچه قابل بازیافت هستند اما اغلب برای کاربردهایی به غیر از بسته‌بندی مانند تولید چوب و تخته‌های مصنوعی مناسب تزئین یا نیمکت‌های پارک استفاده می‌شدند.

شرکت پلاستیک‌انرژی از فن‌آوری نوآورانه پیرولیز استفاده می‌کند؛ که توسط این شرکت تحت عنوان مبدل بی‌هوازی حرارتی (TAC) برای بازیافت مواد تعریف شده است. در این فن‌آوری پلاستیک‌ها تحت واکنش پیرولیز قرار گرفته و تحت شرایطی که هیچگونه اکسیژنی در راکتور وجود نداشته باشد، گرم می‌شوند؛ سپس پلاستیک‌ها تجزیه شده و محصولی مایع تشکیل می‌شود که دارای خواص مشابه مواد اولیه‌ای است که امروزه برای ساخت پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از تفاوت های نفت پیرولیز شده و نفت خام یا نفتا که به طور سنتی برای تولید پلاستیک استفاده می‌شوند این است که برای استفاده از نفت پیرولیز شده به عنوان ماده اولیه پلاستیک تمامی آلاینده‌های موجود در آن مانند PVC، آلاینده‌های جوهری، ضایعات مواد‌غذایی وکلریدها باید تصفیه شوند؛ “زیرا این نوع نفت بر خلاف نفت خام که منشا آن فسیلی است، با استفاده از زباله‌ها به دست می‌آید.”

پس از تصفیه، SABIC با استفاده از همان فرآیند استفاده شده و همان عامل کراکر نفتای تولید خود، در کارخانه Geleen  (مرکز کراک نفتا) واقع در هلند، نفت پیرولیز شده را تغذیه و فرآیند می‌کند و بدین ترتیب پلاستیک‌هایی مشابه آنچه از مواد اولیه نفتا بکرساخته می‌شود، تولید می‌کنند. یکی از مزایای پلاستیک‌های تولید شده از طریق بازیافت پیشرفته این است که، بر خلاف مواد بازیافتی مکانیکی که فقط در آن ضایعات تولید شده از یک پلیمر خاص در آن پلیمر می‌توانند بازیافت شوند، نفت پیرولیز می تواند به عنوان قطره در تولید تعدادی از پلیمرها استفاده شود و همچنین با استفاده از آن می‌توان پلاستیکی متناسب با ویژگی های خاص یک کاربرد سفارشی تولید کرد.

اگرچه فن‌آوری‌های پیشرفته دیگری مانند gasification و Solvolysis برای بازیافت وجود دارد، اما سابیک معتقد است که تجزیه در اثر حرارت بهترین روش برای بازیافت پلاستیک‌های باز‌فرآوری‌شده است. همچنین می‌افزاید: “با ارزیابی همه‌جانبه از وضعیت این فن‌آوری‌ها و با نگاهی به مباحث اقتصادی و نقش سابیک، تصور بر این است که فن‌آوری تجزیه در اثر حرارت، بهترین روش  برای بازگردانی زباله‌های پلاستیكی مخلوط به زنجیره ارزش است.”

شرکت‌های دیگری نیز هستند که فن‌آوری‌های تجزیه در اثر حرارت را دنبال می‌کنند اما هیچ یک از آنها در مرحله توسعه نیستند که بتوانند برای تولید محصول تجاری و یا در مقیاس بزرگ به ‌رقابت بپردازند. شرکت Plastic Energy دارای دو تأسیسات بزرگ بازیافت مواد شیمیایی در اسپانیا است و با همکاری SABIC در تلاش است تا کارخانه دیگری را در سایت SABIC’s Geleen تاسیس کند تا تولید نفت پیرولیز را افزایش دهد. طبق گزارشات شرکت Plastic Energy، به ازای هر یک تن پسماند پلاستیکی، 850 لیتر مواد اولیه شیمیایی Tacoil تولید می شود.

SABIC اظهار کرد که با Unilever به عنوان یک شریک استراتژیک در توسعه برنامه‌های تجاری با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی همکاری خواهد کرد. هشت ماه بعد، یونیلور تولید کاسه بستنی مگنوم خود را با بهره‌گیری 100درصدی از پلاستیک‌های باز‌فرآوری‌شده مجاز تولید شرکت SABIC در سراسر کشورهای اروپایی آغاز نمود. مقدمه استفاده از این فن‌آوری تجربه تولید موفق این کاسه‌های مگنوم در سه کشور اسپانیا، بلژیک و هلند در سال 2019 بود. امروزه کاسه‌های بستنی مگنوم با برند Unilever’s Magnum در اکثر کشورهای جهان موجود است. در این نوع از بسته‌بندی، پوسته‌ای ازشکلات بلژیکی به دور بستنی پیچیده اند که با فشار دست به بسته‌بندی ترک می‌خورد که این موضوع دلیل محبوبیت این نوع بسته‌بندی شده است.

در حقیقت PP بازفرآوری‌شده هم برای کاسه 440 میلی‌لیتری و هم برای درب استفاده می‌شود. بسته بندی کاملا قابلیت بازیافت و بازفرآوری مجدد را دارد.

پس از راه‌اندازی مگنوم، یونیلور دو کاربرد جدید دیگر برای پلاستیک‌های باز‌فرآوری‌شده مجاز معرفی کرد: یکی از آن‌ها  ظروف آبمیوه پودری Knorr برای آشپزخانه‌های حرفه‌ای و دیگری بسته بندی کرم‌های مراقبت پوستی جدید REN از برند Evercalm بود.

برای آشنایی بیشتر با تولیدکننده ظروف یکبار مصرف کلیک نمایید.

free statistics