رد کردن لینک ها

تقاضای پلی‌پروپیلن زیر سایه بازی‌های المپیک زمستانی

تقاضای پلی‌پروپیلن زیر سایه بازی‌های المپیک زمستانی

بازارهای آسیایی در روزهای پایانی سال 2021 کمتر دچار تغییرات شده و نسبتا ثابت بودند اما با این وجود انتظار می رود به دلیل اقدامات کنترل آلودگی برای بازی های المپیک زمستانی آینده که در پکن برگزار می شود، تقاضا در چین تا اوایل سال 2022 محدود باشد و همین امر منجر به این خواهد شد که قیمت‌های PP در کوتاه‌مدت مورد حمایت قرار گیرد.

قیمت‌های پلی‌پروپیلن آسیایی در هفته منتهی به 25 دسامبر در بحبوحه احساسات متفاوت در محدوده نسبتا ثابتی باقی ماند. در چین، تقاضا برای واردات PP در میان عرضه رقابتی و کافی PP داخلی کمیاب بود، در حالی که فروشندگان خارج از کشور ترجیح دادند بازارهای دیگر را با قیمت‌های بالاتر هدف قرار دهند. آربیتراژ صادرات PP چین به دلیل محدود بودن کانتینر و حمل و نقل گران تقریباً بسته شد. این در حالی بود که در داخل چین، مشتریان فقط محموله‌های فیزیکی PP را بر اساس نیاز خریداری می‌کردند و تقاضای PP شرق چین تا حدی تحت تأثیر شیوع ویروس اخیر در ژجیانگ قرار گرفت. به گفته منابع، انتظار می رود به دلیل اقدامات کنترل آلودگی برای بازی های المپیک زمستانی آینده که در پکن برگزار می شود، تقاضا در شمال چین تا اوایل سال 2022 کاهش خواهد یافت. یک تاجر گفت که انتظار می‌رود قیمت‌های PP در کوتاه‌مدت محدود بماند و افزود که هزینه پروپیلن خوراک، علی‌رغم تمایل و چشم‌انداز تقاضای ضعیف، نسبی از قیمت‌های PP حمایت کرد.

و اما ترکیه…. کاهش شدید فعالیت‌ها

بازارهای پلی پروپیلن ترکیه در این هفته شاهد کاهش شدید فعالیت بودند، زیرا نوسانات ارزش لیر ترکیه همچنان بر تجارت سایه افکنده بود. S&P Global Platts قیمت نقدی CFR ترکیه PP رافیا را با کاهش 30 دلار در هر تن در این هفته در 25 دسامبر در بهای 1,440 دلار در هر تن ارزیابی کرد. لیر ترکیه از اواسط نوامبر به سرعت کاهش یافته است و پس از آنکه بانک مرکزی این کشور به طور مکرر نرخ بهره اصلی خود را علیرغم اینکه تورم سالانه بالای 20 درصد است، تحت فشار رئیس جمهور اردوغان از 19 واحد به 14 واحد در برابر هر دلار آمریکا کاهش داد،. با این وجود چشم انداز نزولی و تجارت بسیار محدود در هفته های اخیر، شنیده می شد که بازار پلی‌پروپیلن فعال تر از پلی‌اتیلن است و منابع امیدوار بودند که بهبود نسبی ارزش لیر باعث افزایش تجارت و کاهش بیشتر نرخ این پلیمر  در سال جدید شود.

تقاضای پلی‌پروپیلن زیر سایه بازی‌های المپیک زمستانی

آنچه در بازارهای داخلی پ پ میگذرد.

‌بازار داخلی در انتظار افزایش عرضه پلی پروپیلن‌ها

هفته گذشته خبری در بازار منتشر شد که توانست مسیر نگاه خریداران را در این روزها به نسبت هفته‌های اخیر متفاوت پیش ببرد. با اعلام وزارت صمت کف عرضه برای مواد اولیه پتروشیمی که با کسری عرضه مواجه‌اند و همچنین محصولاتی که در هفته‌های گذشته سقف سهمیه آ‌ن‌ها حذف شده، برابر کل تولید پتروشیمی‌ها خواهد شد. این تصمیم که به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید، منجر به این خواهد شد که پتروشیمی‌ها تمام تولید خود را در بورس عرضه کنند و این یعنی رسیدن به میزان رقابت پایین‌تر و سهمیه خرید بیشتر (حتی نامحدود). این تصمیم در هفته ابتدایی زمستان منتهی به این شد که خریداران امیدوار به افزایش عرضه‌ها از ثبت رقابت‌های احساسی در بسیاری از گریدها خودداری کنند.

چیزی که حس می‌شود، قیمت‌های پایه اعلامی گریدهای پ پ توسط دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گویی فراتر از کاهش محدود نرخ در بازارهای جهانی است و باید دخالت 5 درصدی این نهاد را (که شاید در کنترل رقابت ها اعمال شده است)، دلیل اصلی ریزش نرخ های پایه دانست. با این تصمیم‌گیری و در شرایطی که احتیاط معامله‌گران پیش از دور جدید مذاکرات بر بازار ارز حاکم شده است؛ میتوان به تعدیل رقابت‌ها طی هفته آتی امیدوار بود.

از سوی دیگر طی هفته آتی هم این به احتمال فراوان تغییرات بازارهای جهانی در اعلام قیمت های پایه در نظر گرفته نخواهد شد و باید در انتظار رشد تمامی گروه ها از جمله پلی‌پروپیلن را به میزان تغییرات مثبت دلار نیمایی باشیم.

free statistics