رد کردن لینک ها

کنترل رسیدن و رشد میکروبی محصولات با ساشه گیاهی

شرکت هندی گرین‌ پاد ، کیسه‌های کوچک حاوی مواد گیاهی تولید کرده که به افزایش عمر ماندگاری میوه‌ها و سبزیجات کمک و از رشد میکروبی روی مواد غذایی نیز جلوگیری می‌کند.

کنترل رسیدن و رشد میکروبی محصولات با ساشه گیاهی

همانطور که هر دولت، سازمان و گروه زیست محیطی مدام به ما می‌گویند، ضایعات مواد غذایی یک مشکل بزرگ است، در سطح جهان، سالانه 1.3 میلیارد تن غذا از بین می‌رود یا هدر می‌شود، یا 30‌درصد از کل تولید بر‌اساس بسیاری از برآوردها. اما شاید متوجه نشده باشید که این مقدار برابر با وزن 217 میلیون فیل است، همانطور که یک گزارش اخیر از هند نشان داد.

یک شرکت جدید بیوتکنولوژی مستقر در چنای هند، آزمایشگاه گرین‌پاد، محصولی را توسعه داده است که می‌گوید می‌تواند به افزایش عمر ماندگاری میوه‌ها و سبزیجات کمک کند و در عین حال ایمن و مقرون‌به‌صرفه باشد، بنابراین برای تولیدکنندگان غذای هندی جذاب‌تر است. این راه‌حل در یک کیسه کوچک حاوی برخی از مواد گیاهی قدرتمند است که از رشد میکروبی روی مواد غذایی نیز جلوگیری می‌کند.

مدیرعامل گرین پاد ، دیپاک راجمهان توضیح می‌دهد که شرکت را در سال 2019 با تحصیل و سپس به مدت سه سال و نیم به‌عنوان دانشمند مواد غذایی در ایالات‌متحده کار کرده است. محصول اولیه‌ای که او تصمیم گرفت برای هند توسعه دهد، راه‌حلی برای ذخیره‌سازی سرد بود، اما به‌زودی متوجه شد که راه‌حل‌های پرهزینه برای بازار هند کارایی ندارند.

بنابراین او به یک فناوری جدید نگاه کرد، بسته‌بندی فعال، که او در حال توسعه آن در ایالات متحده دیده بود که در آن ترکیبات، آزاد یا جذب می‌شوند تا غذا را به روشی مقرون به‌صرفه دست‌نخورده نگه دارند.

محصول گرین‌ پاد یک بسته کوچک است، شبیه به کیسه‌های سیلیکا که در بسیاری از محصولات یافت می‌شود. این ساشه‌ها حاوی فرمولاسیون‌های اختصاصی هستند که حاوی عصاره‌های گیاهی و مواد خوراکی هستند. هنگامی که این مواد در نزدیکی میوه و سبزیجات ریخته می‌شوند، ترکیباتی آزاد می‌کنند که سرعت رسیدن را کاهش می‌دهد و رشد میکروبی را مهار می‌کند.

او می‌گوید علم مورد استفاده در این فناوری یک مکانیسم جدید مبتنی بر دفاع است که به تحقیق و توسعه زیادی نیاز دارد. تولید اولین محصول 3 تا 6 ماه طول کشید و از آن زمان تاکنون بر‌اساس نتایج در حال تغییر و ارتقا بوده است.

این ترکیبات از محصولات خوراکی گیاهی مانند عصاره ذرت و سیب‌زمینی ساخته می‌شوند. بسیاری از ادویه‌های هندی نیز در آن استفاده می‌شود. به همین ترتیب، ترکیبات از گیاهان، برگ‎ها و غیره استخراج می‌شوند.

در کل برای هر محصول حدود 10-15 ماده استفاده می‌شود. فرمولاسیون از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، زیرا هر محصول دارای ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود است، مانند محتوای آب یا سرعت رسیدن. بنابراین، بر‌اساس تجزیه و تحلیل خاص هر محصول، یک ترکیب خاص ایجاد می‌شود.

راجمهان می‌گوید میوه‌هایی مانند موز به دلیل رسیدن بیش از حد فاسد می‌شوند در حالی‌که میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی یا انجیر به دلیل رشد میکروبی فاسد می‌شوند. ساشه هر دو را کنترل می‌کند. هنگامی که میوه و سبزیجات پس از برداشت در جعبه ذخیره می‌شوند، بسته به‌منظور حفظ کیفیت در سراسر زنجیره تامین و افزایش ماندگاری آن در جعبه ریخته می‌شود. اگر در مرحله بعدی معرفی شود، سرعت رسیدن را کنترل می‌کند.

مقدار محصول قابل نگهداری توسط یک کیسه برای محصولات مختلف متفاوت است. برای گوجه‌فرنگی 5-7 کیلوگرم و برای انجیر 3-4 کیلوگرم است. به‌طور متوسط يك کیسه از 5-7 کیلوگرم محصول محافظت می‌کند.

یکی از دیدگاه‌هایی که باعث توسعه این محصول شد این است که مشکل ضایعات مواد غذایی در هند و ایالات‌متحده کاملاً متفاوت است. در ایالات متحده آمریکا 35‌درصد ضایعات مواد غذایی پس از رسیدن به دست مصرف‌کنندگان اتفاق می‌افتد در‌حالی‌که در هند 40‌درصد ضایعات قبل از رسیدن به دست مصرف‌کنندگان رخ می‌دهد.

در حال حاضر گرین‌ پاد با 25-30 مشتری بزرگ در هند کار می‌کند که فعالانه به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای این مشکل هستند. زیرساخت فعلی هند با استفاده از سردخانه ظرفیت نگهداری 10 تا 12 درصد از کل تولید را دارد. از آن 70-80‌درصد ظرفیت برای سیب‌زمینی است. بنابراین نیاز زیادی به یک راه‌حل جایگزین وجود دارد.

منبع: https://packagingeurope-com

free statistics