رد کردن لینک ها

کاهش میکروپلاستیک با فیلم سلولزی شفاف

VTT با استفاده از سلولز بازسازی شده یا تبلور مجدد، فیلم جدیدی تولید کرده که می‌تواند جایگزین پلاستیک شده و از انتشار میکروپلاستیک‌ها جلوگیری کند. این فیلم جایگزین پلاستیک در بسته‌بندی‌های مقوایی با لایه‌های پلاستیک می‌شود و به بازیافت کمک می‌کند. به علاوه در برابر رطوبت مقاوم بوده و زیست تخریب‌پذیر است.

بسته‌های غذایی زمانی‌که از مواد‌غذایی محافظت می‌کنند و ضایعات را به حداقل می‌رسانند، مهمترین وظایف خود را انجام می‌دهند. بازیافت لایه‌های پلاستیکی نازک با این وجود دشوار است و اغلب پس از استفاده در مکان‌های نامناسبی قرار می‌گیرند.

VTT راه‌حلی برای مشکل بسته‌بندی پلاستیکی ابداع کرده است. سلولز بازسازی شده یا تبلور مجدد می‌تواند جایگزین فیلم پلاستیکی شود.

ما می‌توانیم فیلم سلولزی شفاف و انعطاف‌پذیر تولید کنیم. مصرف‌کننده نمی‌تواند بین مواد کریستالی شفاف و پلاستیک سنتی مبتنی بر روغن تمایز قائل شود. لایه سلولزی می‌تواند در برابر رطوبت مقاومت کند، اما در طبیعت به همان اندازه که یک ورق کاغذ ناپدید می‌شود کاملاً ناپدید می‌شود. پروفسور علی هارلین، پروفسور تحقیقات VTT می‌گوید: این محصول زیستی و زیست تخریب‌پذیر است.

علاوه بر خواص محافظتی، پلاستیک‌ها مهم هستند زیرا مصرف‌کنندگان بسته‌هایی را می‌خواهند که به آنها امکان دیدن خود محصول را بدهد. با این‌حال، هنگامی که آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیاری از بسته‌ها منبع مشکل هستند.

این محصول به دلیل استفاده از سلولز، از تولید و رها شدن میکروپلاستیک‌ها جلوگیری می‌کند و ایمنی غذایی را تا حد بالایی حفظ می‌کند.

میکروپلاستیک‌ها ذرات جامد بسیار کوچک از مواد پلاستیکی هستند. در حقیقت، این ذرات کوچکتر از 5 میکرون هستند و در حال حاضر می‌توان آنها را به میکروپلاستیک‌های اولیه و ثانویه طبقه‌بندی کرد. میکروپلاستیک‌های اولیه به‌طور خاص در اندازه‌های کوچک تولید می‌شوند تا بخشی از تولید محصولات باشند و از سوی دیگر، میکروپلاستیک‌های ثانویه در نتیجه تخریب قطعات پلاستیکی بزرگتر ظاهر می‌شوند. به‌طور کلی، عمل خورشید، باد و امواج منجر به فرسایش پلاستیک در دریا شده و این قطعات پلاستیکی بسیار کوچک در نهایت ظاهر می‌شوند. ذرات ریز پلاستیکی (یا آغازگرها) که عمداً اضافه شده‌اند در تعداد زیادی از محصولات موجود در سراسر جهان استفاده می‌شود و طیف گسترده‌ای را پوشش می‌دهند.

انسان در معرض بلع و استنشاق میکرو‌پلاستیک‌ها قرار می‌گیرد و مسمومیت و بیماری مرتبط با آنها تا حدی به‌اندازه، مواد شیمیایی مرتبط و دوز آن بستگی دارد. دانشمندان حدود یک دهه است که داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و تمرکز بر این آلاینده و بررسی تأثیر بالقوه آن بر سلامت انسان مهم و ضروری است. اختلال در سیستم ایمنی بدن، اختلال در هورمون‌ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و برخی سرطان‌ها از‌جمله سرطان سینه از موارد مصرف میکروپلاستیک‌هاست.

اگر بسته‌ای دارای کاغذ و پلاستیک باشد، مصرف‌کننده ممکن است تعجب کند که آیا می‌توان آن را با مقوا بازیافت کرد یا اینکه ابتدا باید پلاستیک را پاره کرد. برخی از مواد دارای لایه‌های متناوب فیبر و پلاستیک هستند. بسیاری از بسته‌ها در میان زباله‌های مخلوط توسط افرادی قرار می‌گیرند که نمی‌توانند راه بهتری برای دفع آن بیاندیشند. پلاستیکی که به سطل بازیافت مقوایی ختم می‌شود را می‌توان خارج کرد، اما پلاستیک معمولاً سوزانده می‌شود.

فیلم سلولزی توسعه‌یافته توسط VTT می‌تواند جایگزین پلاستیک به‌عنوان یک راه‌حل سازگار با آب و هوا شود. آته ویرتانن معاون پردازش و محصولات بیومتریال در VTT می‌گوید: این محصول جدید، بازیافت را آسان می‌کند، زیرا می‌توان آن را در بازیافت مقوا به همراه بسته‌های دیگر قرار داد.

فنلاند با اهداف تعیین‌شده توسط اتحادیه اروپا برای کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از پلاستیک فاصله زیادی دارد. در حال حاضر حدود 20‌درصد از پلاستیک‌ها جمع‌آوری می‌شوند و حتی کمتر بازیافت می‌شوند. بر‌اساس هدف اتحادیه اروپا، 55‌درصد از پلاستیک‌ها باید تا سال 2025 بازیافت شوند.

بازار فیلم پلاستیکی به ارزش 110 میلیارد دلار

فنلاند در حال حاضر بیشتر یک کشور مواد بسته‌بندی است تا یک کشور چاپ کاغذ. سال گذشته برای اولین‌بار ارزش فروش مقوا از کاغذ فراتر رفت. صنعت جنگل به‌دنبال محصولات جدید با بازار بزرگ است که ارزش افزوده به همراه داشته باشد. فیلم سلولزی شفاف و انعطاف‌پذیر یکی از این محصولات است. بازار جهانی فیلم‌های پلاستیکی در سال گذشته حدود 110 میلیارد دلار بود.

تخصص منحصر به‌فرد VTT در فیلم سلولزی به‌عنوان جایگزینی برای پلاستیک استفاده شده است.

ویرتانن می‌گوید: VTT بیش از 10سال روی فیلم‌های سلولزی و بیش از شش سال بر روی سلولز بازسازی‌شده در فیلم‌های شفاف تحقیق کرده است. تولید مواد بسته‌بندی در مرحله آزمایشی است و می‌تواند در 5 تا 7 سال آینده مورد استفاده صنعتی قرار گیرد.

منبع: www.vttresearch.com

free statistics