رد کردن لینک ها

امکان بازیافت بسته بندی‌های چند لایه

امکان بازیافت بسته‎بندی‌های چند لایه – مواد پلاستیکی چندلایه کاربردهای فراوانی در زمینه بسته‌بندی‌های پزشکی و غذایی دارند. این بسته‌بندی‌ها مانع از نفوذ نور، اکسیژن و رطوبت به قسمت درونی بسته‎بندی می‌شوند و همچنین در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی، باعث افزایش مدت ماندگاری مواد غذایی می‌شوند.

امکان بازیافت بسته‎بندی‌های چند لایه

براساس داده‌های دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، هر سال حدود 100 میلیون تن ترموپلاستیک چندلایه ( هر یک از 12 لایه پلیمر مختلف تشکیل شده‌اند) در جهان تولید می‌شود. تقریباً تمام این پلاستیک‌ها به دلیل عدم جداسازی لایه‌های پلیمری از یکدیگر به محل دفن زباله یا زباله‌سوزها منتقل می‌شوند. مهندسین این دانشگاه روشی ارائه داده‌اند که در آن می‌توان پلیمرهای موجود در این مواد را با استفاده از حلال‌ها بازیابی کرد. این روش، بازیابی و ته‌نشینی حلال (STRAP) نامیده می‌شود.

محققان با استفاده از یک سری شستشوها در حلال و محاسبه ترمودینامیکی حلالیت پلیمر، از STRAP برای جداسازی پلیمرها در یک پلاستیک تجاری متشکل از پلی‌اتیلن، اتیلن‌وینیل‌الکل و پلی‌اتیلن‌ترفتالات استفاده کردند. محققان بر این باورند که این پلیمرهای جدا شده از نظر شیمیایی مشابه آنچه در ساخت فیلم اصلی استفاده شده‌اند، هستند.

این روش به تولیدکنندگان پلاستیک چندلایه این امکان را می‎دهد تا  40 درصد از زباله‌های پلاستیکی تولید شده در مراحل تولید و بسته‌بندی را بازیابی کنند. محققان امیدواراند  كه بتوان از این پلیمرهای بازیابی شده برای ایجاد مواد پلاستیكی جدید استفاده كرد و این فرآیند می‌تواند به بسته شدن حلقه بازیافت كمك كند.

لازم است این فناوری (جهت امکان بازیافت بسته‎بندی‌های چند لایه) برای سایر پلاستیک‌ها نیز امتحان شود تا مقیاس کاربرد آن مشخص گردد.

به دلیل پیچیدگی این نوع پلاستیک‌ها، شناسایی حلال‌هایی که بتواند بر روی هر پلیمر تأثیر بگذارد دشوار خواهد بود. به همین دلیل است که STRAP برای هدایت فرآیند از یک روش محاسباتی به نام مدل غربالگری رسانا برای حلال‌های واقع‌گرایانه (COSMO-RS) استفاده می‌کند. COSMO-RS قادر به محاسبه حلالیت پلیمرهای در مخلوط‌های حلال در دماهای مختلف است و باعث کاهش تعداد حلال‌های بالقوه می‌شود.

در نهایت، هدف توسعه یک سیستم محاسباتی است که این امکان را فراهم می‌کند تا ترکیب مناسبی از حلال‌ها را برای بازیافت انواع پلاستیک‌های چندلایه پیدا کنند.

برای آشنایی بیشتر با محصولات شرکت تولید ظروف یکبار مصرف، و آشنایی بیشتر درباره بسته‌بندی هوشمند کلیک نمایید.

free statistics