فناوری نانو در صنعت بسته بندی
فناوری نانو، تعریف گسترده ای دارد که براساس مقیاس شامل دستکاری اتم ها و مولکول ها از میکرون به نانو برای به دست آوردن صفات رفتاری منحصر به فرد و متفاوت است که می تواند برای کاربردهای مختلف و جدید استفاده شود.
نانومواد با داشتن طول، عرض و ارتفاع بین 1 تا 100 نانومتر در هر سه بعد ، نانو ذره شناخته می شوند.
ویژگی اصلی نانو ذرات نسبت سطح به حجم بالا است که تاثیر آنها را در فعالیت های شیمیایی و بیولوژیکی بیشترمیکند و نیز رفتار کاتالیزوری بهتری نسبت به ذرات بزرگ (ابعاد میکرون) با ترکیب شیمیایی مشابه را دارند.
بسیاری از دانشمندان و مهندسان پتانسیل فناوری نانو را در زمینه های مختلف مانند الکترونیک کامپیوتری، ارتباطات، تولید انرژی، پزشکی، ضد میکروبی، حسگر، زیست داروهاو صنایع غذایی شناخته اند.
پیشرفت در فناوری نانو محصولات غذایی و ایمنی آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. فناوری نانو در صنایع غذایی در حال حاضر در حال پیشرفت است و موضوع تحقیقات در این زمینه ایجاد نانوموادی کارآمد است تا باعث افزایش کیفیت درمحصولات کشاورزی و در نتیجه بالا بردن کیفیت تغذیه شود.
فناوری نانو در بخش غذا به دو شکل اصلی مورد استفاده قرار می گیرد:
 (الف) نانو مواد افزودنی به مواد غذایی :

 
   

به عنوان مثال می توان نانو مواد را برای تاثیر گذاردن بر طول عمر محصول، بافت، عطر و طعم، ترکیب مواد مغذی و یا حتی شناسایی پاتوژن های غذا به ماده غذایی افزود. اما از آنجایی که فناوری نانو یک فناوری نوپا است ، ممکن است خطرات بالقوه برای سلامت انسان و محیط زیست داشته باشد.
(ب) استفاده از نانو ذرات در بسته بندی مواد غذایی :
فناوری های نانو به طور عمده برای افزایش طول عمر محصول، نشان دادن مواد مخدر و افزایش کیفیت محصول در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند.
تمرکز اصلی مقاله ما ،استفاده از فناوری نانو در بسته بندی مواد غذایی است که این امر به دو صورت امکان پذیر می باشد
 1-استفاده از نانو مواد به عنوان ماده تشکیل دهنده در ظروف بسته بندی
2- استفاده از نانو سنسورها
1-   استفاده از نانو مواد به عنوان ماده تشکیل دهنده
نانومواد مختلفی در صنایع بسته بندی مواد غذایی در مقیاس صنعتی وجود دارد به عنوان مثال نانوذرات اکسید تیتانیوم ونانوذرات نقره به عنوان مواد افزودنی و ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی و ظروف ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرد و یا نانوذرات اکسید روی به عنوان مکمل های تغذیه ای و مواد ضد میکروبی و نانوذرات اکسید سیلیسم و کربن به عنوان مکمل های غذایی برای بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، نانوسیم های Pt و Au می توانند بعنوان دوز سنج برای بهبود تجزیه مواد غذایی استفاده شوند. به عنوان مثال، نمونه های شیر به راحتی با آلودگی های مختلف مانند میکروارگانیسم های بیماریزا (به عنوان مثال Listeria monocytogenes) و Aflatoxin M))، مواد مخدر (مانند sulphonamides) و تقلب (به عنوان مثال شیر بز مخلوط با شیر گاو) آلوده شده و کیفیت آن کاهش یابد، پژوهشگران می توانند از نانو ذرات در کارتن های شیر استفاده نمایند  تا در صورت کاهش کیفیت تغییر رنگ دهند، که در نتیجه تشخیص کاهش ارزش غذایی و کیفیت شیر برای مصرف کننده و خرده فروش به آسانی امکان پذیر باشد
 2- استفاده از نانو سنسورها:
نانو سنسورها دستگاههایی هستند که ذرات ریز در حد نانو را به راحتی و در مدت زمان کوتاهی تشخیص می دهند ،بنابراین میتوان از آنها برای نظارت بر کیفیت ماده غذایی و طراوت و تازگی غذا استفاده کرد.نانوسنسور میتواند با جاسازی حسگر ساخته شده از نانومواد در بسته بندی های دارویی یا مواد غذایی مهر و موم شده استفاده شود و در مورد وضعیت محتوا و طراوت ماده غذایی واینکه آیا بسته مصرفی فاسد شده است یا خیر اطلاعات قابل ملاحظه ای بدهد و نیز این توانایی را دارد که در صورتی که مواد غذایی آلوده باشد به مشتری هشدار دهد.
 


با این همه،فناوری نانو در صنایع غذایی هنوز بسیارجوان است و پژوهش در این زمینه بسیار قابل پیشرفت می باشد و اگر از مزایای فناوری نانو در صنعت غذایی استفاده شود می توان انتظار داشت در آینده غذای جهانی سالم،ایمن و بیشتری تولید شود.
واحد تحقیق و توسعه شرکت طب پلاستیک

 
طب پلاستیک، شرکت طب پلاستیک، ظروف یکبارمصرف، تولید ظروف یکبارمصرف، قاشق یکبارمصرف، چنگال یکبارمصرف، کارد یکبارمصرف، قیمت یکبارمصرف، لیست قیمت یکبارمصرفها، قیمت آی ام ال، قیمت IML، ظرف دردار یکبارمصرف، دیس یکبارمصرف، بشقاب یکبارمصرف، پیش دستی یکبارمصرف، ظرف ماهی یکبارمصرف، سطل یکبارمصرف، قیمت ظرف یکبار مصرف، قیمت ظروف یکبارمصرف، ست یکبارمصرف، قیمت ست یکبارمصرف، ظرف در دار مایکروویو، قیمت ظرف مایکرویو، ظرف مایکروویو از کجا بخرم؟
 
 

   1396/8/22 16:07


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :