باورهای غلط در بازیافت پلاستیک ها

باور غلط۲: خرید و فروش و یا تولید هر نوع گرانولی متداول است!


برخی از مواد پلاستیکی بصورت گرانول و برخی بصورت پرک خرید و فروش می گردند. برای مثال ۹۹% بازار بازیافت پت مربوط به پرک آن می باشد, در حالی که دوستانی که برای اولین بار می خواهند کار بازیافت انجام دهند, به دنبال گرانول کردن هر نوع پلاستیک, از جمله پت می باشند و سوال می کنند آیا دستگاه گرانول پت دارید؟


پلاستیک هایی که اغلب بصورت گرانول به فروش می رسند عبارتند از :گرانول بادی و نایلون ,لوله و تزریقی , های ایمپکت و ای بی اس.


 اما پت بصورت گرانول پت فروخته نمی شود و مستقیما” پرک می گردد.از دیگر مواد که بصورت آسیابی خرید و فروش می گردد سبدهای ضایعاتی می باشند. علت این امر این است که دستگاههای تزریق سبد مواد ورودی بصورت پرک می باشند و نیازی به گرانول کردن نیست. این موضوع در ۹۰ درصد موارد صادق است.


از دیگر مواردی نیز که خریدار تمایل به دریافت پرک به جای گرانول دارد ضایعات پا دستگاهی می باشد. این امر به دلیل مطمئن شدن از صحت بار می باشد.


چرا در اغلب موارد از گرانول به جای پرک استفاده می شود ؟


پرک ها سبکتر می باشند و حمل و نقل آنها هزینه بر است.


در اکثر دستگاههای فرایندی می بایست از گرانول استفاده نمود و در صورت استفاده از پرک همگن شدن و شکل دهی مواد و تولید قطعه به درستی انجام نمی گردد.


باور غلط۳: آسیاب چکشی برای انواع پلاستیک ها مناسب است!


آسیاب چکشی متداول است اما برای همه پلاستیک ها مناسب نیست. برای مثال برای پت و نایلون حتما” باید از آسیاب شمشیری استفاده کرد؛ ولی برای بادی, آسیاب چکشی کارآمدتر است.

 

آسیاب شمشیری به طور کلی, اصطلاحا خاک بار کمتری تولید می کند در حالی که آسیاب چکشی به دلیل نوع تیغه و نوع خرد کردن آن, خاک بار بیشتری و همچنین سر و صدای بیشتری نیز تولید می کند.


همین موضوع موجب صرفه اقتصادی بیشتر آسیاب شمشیری نسبت به چکشی می گردد.


در مورد صدا لازم به ذکر است که در صورت کار مداوم ۸-۱۰ ساعت با آسیاب که اغلب موارد نیز چنین است آلودگی صوتی شاخص مهمی محسوب می شود.

 


به نقل از : سایت انجمن ملی پلاستیک ایران 

یکبار مصرف - طب پلاستیک - پلاستیکی - ظروف یکبار مصرف -پلاستیک
   1396/6/4 18:11


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :